V centru Prištiny vyroste socha spasitele Clintona

Red Zah, Reuters
23. 5. 2007 18:30
Třímetrový kus je výrazem vděku za zastavení genocidy
Socha Billa Clintona bude odhalena letos v létě.
Socha Billa Clintona bude odhalena letos v létě. | Foto: Reuters

Priština - Kosovští Albánci se rozhodli postavit svému "spasiteli" - americkému prezidentu Billu Clintonovi - sochu.

Třímetrový památník by měl stanout v hlavním městě Prištině již letos v létě. Práce na obří soše tak pomalu, ale jistě pokračují.

Na bulváru v centru Prištiny

"Clinton je naším spasitelem. Zachránil nás před vyhlazením," řekl agentuře Reuters autor sochy Izeir Mustafa. "Z práce na soše mám radost, neboť vím, co pro nás opravdu udělal."

Bývalý americký prezident se v Kosovu těší nebývalé oblibě.

Clintonova mimika je pověstná. Sochař se ji pokusil vystihnout co nejvěrněji.
Clintonova mimika je pověstná. Sochař se ji pokusil vystihnout co nejvěrněji. | Foto: Reuters

Hlavní město Priština má již nyní na jeho počest pojmenován jeden ze svých bulvárů, na němž by během léta měla zmiňovaná socha vyrůst.

Bill Clinton by však nemusel být jediným žijícím politikem, jehož socha stane v kosovské Prištině. Na své si možná přijdou i Britové.

"Rozhodně udělám ještě Tonyho Blaira," potvrdil sochař Mustafa.

Osud Kosova ležel v Clintonových rukou

Americký prezident Bill Clinton je v Kosovu považován za muže, který zabránil hrozící genocidě tamního albánského obyvatelstva.

Foto: Reuters

Tím, že v době etnických čistek v Kosovu roce 1999 rozhodl ;o bombardování Bělehradu, přiměl tehdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče k ukončení operací v Kosovu a úplnému stažení srbských jednotek z oblasti.

Ještě před vojenským zásahem Severoatlantické aliance ale v Kosovu přišlo o život více než deset tisíc etnických Albánců, kteří tvoří devadesát procent celkové populace Kosova.

Osud Kosova drží v rukou RB OSN - ČTĚTE ZDE

Po osmi letech od ukončení bojů a přímé správě OSN nyní obyvatelům Kosova svitla naděje na úplné odstřižení vazeb na Bělehrad.

Schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která vychází z plánu zmocněnce Marttiho Ahtisaariho a de facto předjímá úplnou nezávislost tohoto území, ale brání odpor tradičního srbského spojence Ruska, které má v radě právo veta.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

před 17 minutami

Právní výbor Senátu doporučil Barrettovou do Nejvyššího soudu USA

Právní výbor amerického Senátu dnes podle očekávání doporučil soudkyni Amy Conyovou Barrettovou do nedávno uvolněné pozice v Nejvyšším soudu USA. Hlasování bojkotovali opoziční demokraté, kteří hlasitě protestují proti neobvykle rychlé snaze vládních republikánů dosadit Barrettovou do funkce ještě před prezidentskými volbami, do nichž zbývají méně než dva týdny.

Poslední slovo ke jmenování soudkyně vysloví plénum Senátu již v pondělí a s největší pravděpodobností ji jako členku nejvyšší americké soudní instance potvrdí, napsala agentura AP.

Barrettovou do funkce nominoval republikánský prezident Donald Trump krátce poté, co v polovině září zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta patřila k liberálnímu křídlu soudu, zatímco Barrettová v případě svého potvrzení do funkce posílí konzervativní většinu v tribunálu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliard, hlásí ministerstvo financí

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než zdvojnásobil. Příjmy z odvodů kvůli koronavirové krizi klesly, výdaje ale vzrostly. Vyplývá to z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Do propadu se soustava dostala letos po dvou letech v přebytku.

Příjmy zahrnují povinné odvody i dobrovolné pojištění. Letos za tři čtvrtletí byly meziročně zhruba o 14,6 miliardy nižší, tedy asi o čtyři procenta. Na konci září činily 352,7 miliardy korun. Na důchody se vyplatilo 383,1 miliardy, což je zhruba o 7,5 procenta víc než před rokem. Tehdy výdaje dosáhly 356,3 miliardy. Proti září 2013 se letos na důchody vyplatilo zhruba o sto miliard víc.

V červnu schodek činil 13,9 miliardy. O měsíc později se dostal na 20,6 miliardy, v srpnu na 24,4 miliardy a v září pak na 30,4 miliardy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy