V centru Prištiny vyroste socha spasitele Clintona

Red Zah, Reuters
23. 5. 2007 18:30
Třímetrový kus je výrazem vděku za zastavení genocidy
Socha Billa Clintona bude odhalena letos v létě.
Socha Billa Clintona bude odhalena letos v létě. | Foto: Reuters

Priština - Kosovští Albánci se rozhodli postavit svému "spasiteli" - americkému prezidentu Billu Clintonovi - sochu.

Třímetrový památník by měl stanout v hlavním městě Prištině již letos v létě. Práce na obří soše tak pomalu, ale jistě pokračují.

Na bulváru v centru Prištiny

"Clinton je naším spasitelem. Zachránil nás před vyhlazením," řekl agentuře Reuters autor sochy Izeir Mustafa. "Z práce na soše mám radost, neboť vím, co pro nás opravdu udělal."

Bývalý americký prezident se v Kosovu těší nebývalé oblibě.

Clintonova mimika je pověstná. Sochař se ji pokusil vystihnout co nejvěrněji.
Clintonova mimika je pověstná. Sochař se ji pokusil vystihnout co nejvěrněji. | Foto: Reuters

Hlavní město Priština má již nyní na jeho počest pojmenován jeden ze svých bulvárů, na němž by během léta měla zmiňovaná socha vyrůst.

Bill Clinton by však nemusel být jediným žijícím politikem, jehož socha stane v kosovské Prištině. Na své si možná přijdou i Britové.

"Rozhodně udělám ještě Tonyho Blaira," potvrdil sochař Mustafa.

Osud Kosova ležel v Clintonových rukou

Americký prezident Bill Clinton je v Kosovu považován za muže, který zabránil hrozící genocidě tamního albánského obyvatelstva.

Foto: Reuters

Tím, že v době etnických čistek v Kosovu roce 1999 rozhodl ;o bombardování Bělehradu, přiměl tehdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče k ukončení operací v Kosovu a úplnému stažení srbských jednotek z oblasti.

Ještě před vojenským zásahem Severoatlantické aliance ale v Kosovu přišlo o život více než deset tisíc etnických Albánců, kteří tvoří devadesát procent celkové populace Kosova.

Osud Kosova drží v rukou RB OSN - ČTĚTE ZDE

Po osmi letech od ukončení bojů a přímé správě OSN nyní obyvatelům Kosova svitla naděje na úplné odstřižení vazeb na Bělehrad.

Schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která vychází z plánu zmocněnce Marttiho Ahtisaariho a de facto předjímá úplnou nezávislost tohoto území, ale brání odpor tradičního srbského spojence Ruska, které má v radě právo veta.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy