Afghánská mešita sloužila k registraci voličů. Po výbuchu zde zůstalo 17 mrtvých

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2018 18:23
Podle zprávy mise OSN si boje v Afghánistánu loni vyžádaly 3468 zabitých civilistů, dalších 7015 civilistů bylo zraněno.
Útoky v Afghánistánu neustávají | Video: Reuters

Kábul - Nejméně deset mrtvých a 34 raněných si vyžádal výbuch v mešitě na východě Afghánistánu, oznámila agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Úřady podle agentury AP hovoří o třech desítkách mrtvých a zraněných po explozi v mešitě, která slouží i jako místo k registraci voličů. K odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Mluvčí místní policie řekl, že v mešitě byli lidé, kteří se zúčastnili odpolední modlitby. Podle něj zřejmě nešlo o sebevražednou akci, ale o explozi výbušnin, které byly zanechány v mešitě. Počet mrtvých a raněných potvrdil šéf zdravotnické služby Chóstu Habíb Šáh Ansárí.

Na jiném místě Afghánistánu, v provincii Farjáb na severu země, najelo vozidlo s trhovci na minu a výbuch zabil sedm z nich, uvedla agentura AP. Dodala, že ve východoafghánské provincii podobná nástraha zabila dva lidi a zranila další tři, včetně náčelníka okresu, který byl pravděpodobně hlavním cílem. K tomuto útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

Podle zprávy mise OSN si boje v Afghánistánu loni vyžádaly 3468 zabitých civilistů, dalších 7015 civilistů bylo zraněno.

Za dvě třetiny obětí nesli odpovědnost bojovníci z protivládních hnutí. Z toho 42 procent útoků spáchali radikálové z teroristické organizace Tálibán, deset procent bojovníci z takzvaného Islámského státu (IS) a 13 procent blíže neurčené protivládní skupiny. Pětinu z celkového počtu obětí pak měly na svědomí akce provládních sil.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy