Afghánská mešita sloužila k registraci voličů. Po výbuchu zde zůstalo 17 mrtvých

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2018 18:23
Podle zprávy mise OSN si boje v Afghánistánu loni vyžádaly 3468 zabitých civilistů, dalších 7015 civilistů bylo zraněno.
Útoky v Afghánistánu neustávají | Video: Reuters

Kábul - Nejméně deset mrtvých a 34 raněných si vyžádal výbuch v mešitě na východě Afghánistánu, oznámila agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Úřady podle agentury AP hovoří o třech desítkách mrtvých a zraněných po explozi v mešitě, která slouží i jako místo k registraci voličů. K odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Mluvčí místní policie řekl, že v mešitě byli lidé, kteří se zúčastnili odpolední modlitby. Podle něj zřejmě nešlo o sebevražednou akci, ale o explozi výbušnin, které byly zanechány v mešitě. Počet mrtvých a raněných potvrdil šéf zdravotnické služby Chóstu Habíb Šáh Ansárí.

Na jiném místě Afghánistánu, v provincii Farjáb na severu země, najelo vozidlo s trhovci na minu a výbuch zabil sedm z nich, uvedla agentura AP. Dodala, že ve východoafghánské provincii podobná nástraha zabila dva lidi a zranila další tři, včetně náčelníka okresu, který byl pravděpodobně hlavním cílem. K tomuto útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

Podle zprávy mise OSN si boje v Afghánistánu loni vyžádaly 3468 zabitých civilistů, dalších 7015 civilistů bylo zraněno.

Za dvě třetiny obětí nesli odpovědnost bojovníci z protivládních hnutí. Z toho 42 procent útoků spáchali radikálové z teroristické organizace Tálibán, deset procent bojovníci z takzvaného Islámského státu (IS) a 13 procent blíže neurčené protivládní skupiny. Pětinu z celkového počtu obětí pak měly na svědomí akce provládních sil.

 

Právě se děje

Další zprávy