Útok na lodě jste přehnali, vzkázala OSN Izraeli

ČTK ČTK
1. 6. 2010 8:50
Závěrečné prohlášení je velmi umírněné ve srovnání s tím, co požadovaly arabské státy
Na palubě turecké lodi Mavi Marmara byli i novináře, můžeme proto nabídnout snímek z chvil, než izraelský úder přišel. Fotografie zachycuje propalestinské aktivisty v záchranných vestách, jak se na palubě modlí.
Na palubě turecké lodi Mavi Marmara byli i novináře, můžeme proto nabídnout snímek z chvil, než izraelský úder přišel. Fotografie zachycuje propalestinské aktivisty v záchranných vestách, jak se na palubě modlí. | Foto: Reuters

New York - Rada bezpečnosti OSN po desetihodinovém mimořádném rokování dnes vyzvala k nestrannému vyšetření pondělního zásahu Izraele proti lodím, které vezly pomoc palestinské Gaze. Akci, při níž přišlo o život nejmíň devět lidí, rada odsoudila. Podle agentury AP je závěrečné prohlášení velmi umírněné ve srovnání s tím, co požadovaly arabské státy a Turecko.

Dožadovaly se odsouzení izraelského útoku co nejrozhodnějším způsobem a chtěly také omluvu a nezávislé vyšetření. Izrael podle Ankary dokázal, že pohrdá hodnotami OSN.

"Jedná se o vážné porušení mezinárodního práva. Rovná se to banditismu a pirátství, státní vraždě. Stát, který jde touto cestou, ztratil svou legitimitu respektovaného člena mezinárodního společenství," řekl na jednání RB OSN turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Krvavý incident se odehrál na turecké lodi Mavi Marmara a většina obětí je asi turecké národnosti.

Šest plavidel chtělo prolomit blokádu palestinského pásma Gazy a dostat se do teritoriálních vod, jež podléhají Izraeli. Židovský stát předem upozornil, že blokádu nezruší. Žádal posádky, aby s nákladem více než 10 tisíc tun humanitárního zboží zamířily buď do nějakého izraelského nebo egyptského přístavu, odkud pak bude zboží Palestincům dopraveno.

Blokáda má zabránit vyzbrojování radikálního hnutí Hamas, které pásmu vládne. Zavedena byla roku 2007, když se Hamas ujal moci násilím a porazil konkurenční Fatah.

Podle aktivistů se lidé v Gaze v důsledku blokády potýkají s vážným nedostatkem základních potřeb, což Izrael popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy