Útok na lodě jste přehnali, vzkázala OSN Izraeli

ČTK ČTK
1. 6. 2010 8:50
Závěrečné prohlášení je velmi umírněné ve srovnání s tím, co požadovaly arabské státy
Na palubě turecké lodi Mavi Marmara byli i novináře, můžeme proto nabídnout snímek z chvil, než izraelský úder přišel. Fotografie zachycuje propalestinské aktivisty v záchranných vestách, jak se na palubě modlí.
Na palubě turecké lodi Mavi Marmara byli i novináře, můžeme proto nabídnout snímek z chvil, než izraelský úder přišel. Fotografie zachycuje propalestinské aktivisty v záchranných vestách, jak se na palubě modlí. | Foto: Reuters

New York - Rada bezpečnosti OSN po desetihodinovém mimořádném rokování dnes vyzvala k nestrannému vyšetření pondělního zásahu Izraele proti lodím, které vezly pomoc palestinské Gaze. Akci, při níž přišlo o život nejmíň devět lidí, rada odsoudila. Podle agentury AP je závěrečné prohlášení velmi umírněné ve srovnání s tím, co požadovaly arabské státy a Turecko.

Dožadovaly se odsouzení izraelského útoku co nejrozhodnějším způsobem a chtěly také omluvu a nezávislé vyšetření. Izrael podle Ankary dokázal, že pohrdá hodnotami OSN.

"Jedná se o vážné porušení mezinárodního práva. Rovná se to banditismu a pirátství, státní vraždě. Stát, který jde touto cestou, ztratil svou legitimitu respektovaného člena mezinárodního společenství," řekl na jednání RB OSN turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Krvavý incident se odehrál na turecké lodi Mavi Marmara a většina obětí je asi turecké národnosti.

Šest plavidel chtělo prolomit blokádu palestinského pásma Gazy a dostat se do teritoriálních vod, jež podléhají Izraeli. Židovský stát předem upozornil, že blokádu nezruší. Žádal posádky, aby s nákladem více než 10 tisíc tun humanitárního zboží zamířily buď do nějakého izraelského nebo egyptského přístavu, odkud pak bude zboží Palestincům dopraveno.

Blokáda má zabránit vyzbrojování radikálního hnutí Hamas, které pásmu vládne. Zavedena byla roku 2007, když se Hamas ujal moci násilím a porazil konkurenční Fatah.

Podle aktivistů se lidé v Gaze v důsledku blokády potýkají s vážným nedostatkem základních potřeb, což Izrael popírá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy