Washington - Americké úřady vyzvaly sociální sít Twitter, aby jí předala veškeré osobní informace uživatelů, kteří jsou napojeni na server Wikileaks.
Podle televize BBC se kromě zakladatele Juliana Assange jedná mimo jiné o islandskou poslankyni Birgittu Jonsdottir a analytika vojenské tajné služby USA Bradleyho Manninga, který je podezřelý z předávání tajných informací.
Informaci potvrdila na své Twitter stránce také Birgitt Jonsdottir, která plánuje celou situaci probrat s islandským ministrem spravedlnosti. "Americká vláda chce vědět podrobnosti o mých zprávách a dalších informacích od 1. listopadu 2009. Uvědomuje si, že jsem členkou islandského parlamentu?" táže se politička.
O citlivé údaje požádal vedení Twitteru americký okresní soud ve Virginii, který je chce použít při dalším vyšetřování případů zveřejňování tajných dokumentů na serveru Wikileaks. Twitter by tak americké vládě předal kromě uživatelských jmen také adresy, osobní záznamy, telefonní čísla a údaje o platbě.
Obvodní soud pro východní obvod Virginie vydal žádost o předání informací 14. prosince 2010. Původně po vedení společnosti požadoval, aby o celé situaci dotyčné uživatele neinformovala. Své rozhodnutí soud tuto středu změnil a zveřejnění povolil.
Julian Assange označil postup americké vlády za urážlivý a naopak pochválil zástupce sociální sítě, že dosud požadavkům nevyhověli.
Vedení Twitteru se k tvrzení odmítlo vyjádřit. Situaci komentovalo pouze obecným prohlášením. "Chceme-li pomoci uživatelům chránit jejich práva, je naší povinností je informovat o vládním požadavku na vydání jejich informací, přestože jsme ze zákona povinni takto nečinit," uvedl Twitter.
Důkazy pro obvinění z vlastizrady
Podle BBC by americké ministerstvo spravedlnosti mohlo na základě získaných informací obvinit Bradleyho Manninga.
Třiadvacetiletý voják je podezřelý, že Assangemu předal tajná hlášení z Iráku a Afghánistánu a poté i depeše amerických diplomatů, určené nadřízeným na ministerstvu zahraničí ve Washingtonu.
Manninga zatkla americká armáda loni v květnu v Kuvajtu, odkud se právě chystal vrátit do své vlasti. Od té doby je rodák ze státu Oklahoma zadržován na námořní základně ve Virgínii.