USA přitvdily sankce vůči Íránu

Reuters, Red Zah
25. 10. 2007 14:33
Washington zvyšuje tlak na Teherán

Washington - Spojené státy zvyšují tlak na Írán. Dnes oznámily, že přijaly tvrdší ekonomické sankce vůči islámské republice.

Chtějí ji tak přimět k zastavení jaderného programu.

Sankce se týkají se zejména Revolučních garda jednotek Al-Kuds, které patří k elitním ozbrojeným složkám režimu a jsou přímo podřízené nejvyššímu duchovnímu vůdci Alímu Chameneímu.

Američané považují Revoluční gardy za hlavní stoupence jaderného programu v zemi a oddíly Al-Kuds za "exportéra terorismu."

Al-Kuds čítá asi patnáct tisíc mužů. Podle USA tyto oddíly pomáhají libanonskému Hizballáhu a šíitským radikálům v Iráku.

Embargo postihuje podle agentury Reuters také zhruba dvacet íránských firem, stejně jako banky, některé konkrétní osoby a íránské ministerstvo obrany.

Cílem nového emabrga je Írán co nejvíce izolovat na mezinárodním poli, sdělil Bílý dům.

Sankce oficiálně oznámili společně americký ministr financí Henry Paulson a šéfka diplomacie USA Condoleezza Riceová.

Proti přijetí dalších sankcí v Radě bezpečnosti OSN je Rusko. Jeho prezident Vladimir Putin minulý týden během návštěvy Teheránu prohlásil, že neexistují věrohodné důkazy o íránské snaze sestrojit jadernou bombu.

Naopak Velká Británie dnes americký krok přivítala a podpořila návrh na přijetí tvrdších sankcí v OSN vůči Íránu.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy