USA posílají Japoncům střely. Proti KLDR

ČTK, pat
26. 6. 2006 9:56
Tokio - USA se dohodly s Japonskem, že na jeho území rozmístí střely Patriot schopné zneškodnit balistické rakety, jimiž disponuje komunistická Korea.
V plném proudu je první vojenská operace americké armády v západním Tichomoří od války ve Vietnamu pod názvem "Statečná obrana".
V plném proudu je první vojenská operace americké armády v západním Tichomoří od války ve Vietnamu pod názvem "Statečná obrana". | Foto: Reuters

Obě země tak reagují na záměr Severní Koreje vyzkoušet raketu dlouhého doletu Tepodong-2, která by podle odborníků mohla doletět minimálně na Aljašku. Patrioty se proslavily za války v Perském zálivu v roce 1991, kdy ničily rakety Scud odpálené Irákem proti Izraeli.

Japonská tisková agentura Kjódó napsala, že by KLDR mohla zkušebně odpálit raketu již dnes.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Střely dorazí co nejdříve

Podle činitelky amerického ministerstva obrany, která si nepřála být jmenována, se USA a Japonsko na protiopatření domluvily již počátkem měsíce a střely systému protiraketové obrany by měly být dopraveny na japonské ostrovy co nejdříve. Přesný termín ale ještě nebyl prý stanoven.

Japonský deník Jomiuri šimbun dnes napsal, že čtyři baterie s Patrioty, které kromě balistických raket mohou účinně zasahovat i proti střelám s plochou dráhou letu a proti letadlům, budou dopraveny na americkou základnu na Okinawě do konce roku. Americká posádka přitom bude posílena o 500 až 600 vojáků.

Rakety s označením PAC-3 budou umístěny na amerických základnách v Japonsku vůbec poprvé. V roce 2005 se oba státy dohodly, že střely začne Japonsko vyrábět v průběhu letošního roku. Dodávka americký raket je ale pravděpodobně reakcí na současnou nečekanou situaci.

Severokorejská krize nabírá obrátky. V reakci na ni Spojené státy údajně aktivovaly protiraketový systém.
Severokorejská krize nabírá obrátky. V reakci na ni Spojené státy údajně aktivovaly protiraketový systém. | Foto: Reuters

Jednat, nebo vojensky zasáhnout?

O tom, jak reagovat na případný raketový test severokorejského režimu, se ve Spojených státech vede poměrně ostrý politický spor.

Zatímco bývalý ministr obrany v Clintonově administrativě William Perry minulý týden vyzval prezidenta Bushe, aby neváhal s vojenským zlikvidováním severokorejských raket, vlivní američtí senátoři naopak Bílý dům vyzvali, aby se víc snažil na diplomatickém poli.

Šéf zahraničního výboru Senátu republikán Richard Lugar dokonce navrhl, aby Američané vstoupili do přímých dvoustranných jednání s Pchjongjangem. Až dosud vedly Spojené státy jednání v rámci šestistranných rozhovorů společně s Jižní Koreou, Japonskem, Čínou a Ruskem. Ty však zatím nepřinesly žádný konkrétní výsledek.

Viceprezident Dick Cheney minulý týden vyloučil, že by americká vláda zvažovala vojenské řešení krize a vyzval státy sousedící se Severní Koreou, aby zvýšily svůj tlak na tamní režim.

USA zvažují aktivaci protiraketového deštníku

Deník Washington Post minulý týden napsal, že byl kvůli severokorejskému testu rozhodnutím Pentagonu a americké vlády aktivován protiraketový systém.

Severokorejská střela Tepodong-2 je schopna zasáhnout Aljašku.
Severokorejská střela Tepodong-2 je schopna zasáhnout Aljašku. | Foto: Aktuálně.cz

Pentagon však informace deníku Washington Times popírá. "Spojené státy disponují protiraketovým systémem, který však není dokončen a otestován. Mluvit o jeho schopnostech a připravenosti proto nebudu," prohlásil mluvčí ministerstva obrany Bryan Whitman.

Západní odborníci odhadují možný dolet střely Tepodong-2 na 3500 až 6000 kilometrů. Objevily se dohady, že se KLDR bude snažit zkoušku maskovat tvrzením, že vypustila na oběžnou dráhu družici. Totéž již učinila u zkoušky rakety Tepodong-1 v roce 1998.

Jedna její část tenkrát přelétla nad Japonskem a spadla do Tichého oceánu a Pchjongjang trval na tom, že nešlo o test, nýbrž o pokus vypustit družici na oběžnou dráhu. Tepodong-2 má v rámci severokorejského vojenského arzenálu největší dolet.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy