USA posílají Japoncům střely. Proti KLDR

ČTK, pat
26. 6. 2006 9:56
Tokio - USA se dohodly s Japonskem, že na jeho území rozmístí střely Patriot schopné zneškodnit balistické rakety, jimiž disponuje komunistická Korea.
V plném proudu je první vojenská operace americké armády v západním Tichomoří od války ve Vietnamu pod názvem "Statečná obrana".
V plném proudu je první vojenská operace americké armády v západním Tichomoří od války ve Vietnamu pod názvem "Statečná obrana". | Foto: Reuters

Obě země tak reagují na záměr Severní Koreje vyzkoušet raketu dlouhého doletu Tepodong-2, která by podle odborníků mohla doletět minimálně na Aljašku. Patrioty se proslavily za války v Perském zálivu v roce 1991, kdy ničily rakety Scud odpálené Irákem proti Izraeli.

Japonská tisková agentura Kjódó napsala, že by KLDR mohla zkušebně odpálit raketu již dnes.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Střely dorazí co nejdříve

Podle činitelky amerického ministerstva obrany, která si nepřála být jmenována, se USA a Japonsko na protiopatření domluvily již počátkem měsíce a střely systému protiraketové obrany by měly být dopraveny na japonské ostrovy co nejdříve. Přesný termín ale ještě nebyl prý stanoven.

Japonský deník Jomiuri šimbun dnes napsal, že čtyři baterie s Patrioty, které kromě balistických raket mohou účinně zasahovat i proti střelám s plochou dráhou letu a proti letadlům, budou dopraveny na americkou základnu na Okinawě do konce roku. Americká posádka přitom bude posílena o 500 až 600 vojáků.

Rakety s označením PAC-3 budou umístěny na amerických základnách v Japonsku vůbec poprvé. V roce 2005 se oba státy dohodly, že střely začne Japonsko vyrábět v průběhu letošního roku. Dodávka americký raket je ale pravděpodobně reakcí na současnou nečekanou situaci.

Severokorejská krize nabírá obrátky. V reakci na ni Spojené státy údajně aktivovaly protiraketový systém.
Severokorejská krize nabírá obrátky. V reakci na ni Spojené státy údajně aktivovaly protiraketový systém. | Foto: Reuters

Jednat, nebo vojensky zasáhnout?

O tom, jak reagovat na případný raketový test severokorejského režimu, se ve Spojených státech vede poměrně ostrý politický spor.

Zatímco bývalý ministr obrany v Clintonově administrativě William Perry minulý týden vyzval prezidenta Bushe, aby neváhal s vojenským zlikvidováním severokorejských raket, vlivní američtí senátoři naopak Bílý dům vyzvali, aby se víc snažil na diplomatickém poli.

Šéf zahraničního výboru Senátu republikán Richard Lugar dokonce navrhl, aby Američané vstoupili do přímých dvoustranných jednání s Pchjongjangem. Až dosud vedly Spojené státy jednání v rámci šestistranných rozhovorů společně s Jižní Koreou, Japonskem, Čínou a Ruskem. Ty však zatím nepřinesly žádný konkrétní výsledek.

Viceprezident Dick Cheney minulý týden vyloučil, že by americká vláda zvažovala vojenské řešení krize a vyzval státy sousedící se Severní Koreou, aby zvýšily svůj tlak na tamní režim.

USA zvažují aktivaci protiraketového deštníku

Deník Washington Post minulý týden napsal, že byl kvůli severokorejskému testu rozhodnutím Pentagonu a americké vlády aktivován protiraketový systém.

Severokorejská střela Tepodong-2 je schopna zasáhnout Aljašku.
Severokorejská střela Tepodong-2 je schopna zasáhnout Aljašku. | Foto: Aktuálně.cz

Pentagon však informace deníku Washington Times popírá. "Spojené státy disponují protiraketovým systémem, který však není dokončen a otestován. Mluvit o jeho schopnostech a připravenosti proto nebudu," prohlásil mluvčí ministerstva obrany Bryan Whitman.

Západní odborníci odhadují možný dolet střely Tepodong-2 na 3500 až 6000 kilometrů. Objevily se dohady, že se KLDR bude snažit zkoušku maskovat tvrzením, že vypustila na oběžnou dráhu družici. Totéž již učinila u zkoušky rakety Tepodong-1 v roce 1998.

Jedna její část tenkrát přelétla nad Japonskem a spadla do Tichého oceánu a Pchjongjang trval na tom, že nešlo o test, nýbrž o pokus vypustit družici na oběžnou dráhu. Tepodong-2 má v rámci severokorejského vojenského arzenálu největší dolet.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy