USA mohou od roku 2004 útočit na území až 20 států

Roman Gazdík
10. 11. 2008 13:44
Sýrie i Saúdská Arábie na seznamu jsou, Írán nikoli
Podle Sýrie se útoku zúčastnily 4 americké helikoptéry
Podle Sýrie se útoku zúčastnily 4 americké helikoptéry | Foto: Reuters

Arlington - Americký útok provedený na konci října na syrském území, při kterém zahynulo 8 lidí, nebyl první. Alespoň podle informací listu New York Times (NYT).

Deníku více než šest anonymních zdrojů z Pentagonu, tajných služeb a dalších částí administrativy potvrdilo, že bývalý americký ministr obrany Donald Rumsfeld před čtyřmi lety tajně autorizoval útoky proti bojovníkům Al-Káidy kdekoliv ve světě.

Armáda dostala také větší pravomoci k operacím v zemích, se kterými nebyly Spojené státy ve válečném stavu.

Direktiva byla údajně přijata se souhlasem prezidenta George Bushe a týkala se „patnácti až dvaceti zemí, včetně Sýrie, Pákistánu, Jemenu, Saúdské Arábie a několika dalších zemí v Perském zálivu".

O detailech útoků podle NYT zdroje odmítly mluvit, připustily však, že jich bylo provedeno přibližně 12, a to „v Sýrii, Pákistánu a dalších zemích".

K operacím mají být využívány bezpilotní letadla i speciální komanda
K operacím mají být využívány bezpilotní letadla i speciální komanda | Foto: Barnard Microsystems

Podle jednoho vysoce postaveného zaměstnance CIA došlo k jednomu z nich v pákistánském Bádžauru před dvěma lety a operativci v protiteroristickém centru CIA v Langley ve Virgínii jej sledovali v reálném čase díky videopřenosu zprostředkovanému bezpilotním letadlem.

I přes obecně široké pravomoci musel být každý z vpádů na cizí území schválen. Například operace v Somálsku vyžadovaly souhlas ministra obrany, v případě Pákistánu a Sýrie to musel být sám prezident USA.

Nejméně 20 navrhovaných operací údajně tímto sítem neprošlo - kvůli „přílišné rizikovosti", „přílišné diplomatické výbušnosti", nebo „nedostatečným důkazům".

Podle zdrojů NYT se diskutovalo o tom, zda mezi možné cíle útoků zahrnout i Írán, ale tento návrh byl nakonec zamítnut.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy