USA mohou od roku 2004 útočit na území až 20 států

Roman Gazdík
10. 11. 2008 13:44
Sýrie i Saúdská Arábie na seznamu jsou, Írán nikoli
Podle Sýrie se útoku zúčastnily 4 americké helikoptéry
Podle Sýrie se útoku zúčastnily 4 americké helikoptéry | Foto: Reuters

Arlington - Americký útok provedený na konci října na syrském území, při kterém zahynulo 8 lidí, nebyl první. Alespoň podle informací listu New York Times (NYT).

Deníku více než šest anonymních zdrojů z Pentagonu, tajných služeb a dalších částí administrativy potvrdilo, že bývalý americký ministr obrany Donald Rumsfeld před čtyřmi lety tajně autorizoval útoky proti bojovníkům Al-Káidy kdekoliv ve světě.

Armáda dostala také větší pravomoci k operacím v zemích, se kterými nebyly Spojené státy ve válečném stavu.

Direktiva byla údajně přijata se souhlasem prezidenta George Bushe a týkala se „patnácti až dvaceti zemí, včetně Sýrie, Pákistánu, Jemenu, Saúdské Arábie a několika dalších zemí v Perském zálivu".

O detailech útoků podle NYT zdroje odmítly mluvit, připustily však, že jich bylo provedeno přibližně 12, a to „v Sýrii, Pákistánu a dalších zemích".

K operacím mají být využívány bezpilotní letadla i speciální komanda
K operacím mají být využívány bezpilotní letadla i speciální komanda | Foto: Barnard Microsystems

Podle jednoho vysoce postaveného zaměstnance CIA došlo k jednomu z nich v pákistánském Bádžauru před dvěma lety a operativci v protiteroristickém centru CIA v Langley ve Virgínii jej sledovali v reálném čase díky videopřenosu zprostředkovanému bezpilotním letadlem.

I přes obecně široké pravomoci musel být každý z vpádů na cizí území schválen. Například operace v Somálsku vyžadovaly souhlas ministra obrany, v případě Pákistánu a Sýrie to musel být sám prezident USA.

Nejméně 20 navrhovaných operací údajně tímto sítem neprošlo - kvůli „přílišné rizikovosti", „přílišné diplomatické výbušnosti", nebo „nedostatečným důkazům".

Podle zdrojů NYT se diskutovalo o tom, zda mezi možné cíle útoků zahrnout i Írán, ale tento návrh byl nakonec zamítnut.

 

Právě se děje

Další zprávy