USA mají podezření, že íránské lodě vezou do Jemenu zbraně

ČTK Reuters Zahraničí ČTK, Reuters, Zahraničí
23. 4. 2015 6:33
Američané přesunují vojenská plavidla k jemenským břehům a varují Teherán.
Írán podporuje šíitské povstalce, Saúdská Arábie jemenského prezidenta a jeho síly.
Írán podporuje šíitské povstalce, Saúdská Arábie jemenského prezidenta a jeho síly. | Foto: Reuters

Washington/Saná - Spojené státy se obávají, že skupina íránských nákladních lodí mířících k Jemenu může převážet vyspělé zbraně určené šíitským povstalcům.

Řekl americký ministr obrany Ash Carter. Írán je hlavním spojencem jemenských šíitů, kteří loni obsadili jemenskou metropoli a postoupili také dále na jih.

Prezident USA Barack Obama v úterý uvedl, že Spojené státy varovaly Írán, aby do Jemenu neposílal zbraně, které by mohly ohrozit námořní dopravu v Perském zálivu.

Na otázku, zda se na palubě íránských lodí podle jeho názoru nachází zbraně, nový šéf Pentagonu odpověděl, že Washington je "pochopitelně znepokojen". "A není důvod, aby někdo dodával vyspělé zbraně do poměrů, které se tam již dostaly za hranice toho, co je rozumné," sdělil podle agentury Reuters ministr novinářům.

Washington tento týden přesunul do vod u jemenského pobřeží další válečná plavidla, částečně právě v reakci na konvoj íránských nákladních lodí v Arabském moři.

Carter připustil, že tento krok dává šéfovi Bílého domu "možnosti". Odmítl ale sdělit, zda by se Spojené státy mohly pokusit v případě nouze vstoupit na palubu íránských lodí. 

"Neřeknu vám, co jsou Spojené státy připraveny učinit. Jak řekl prezident, máme možnosti," uvedl Carter, jehož citovala agentura Reuters.

Foto: Aktuálně.cz

Nepokoje v Jemenu eskalovaly loni, když šíité obsadili jemenské hlavní město Saná. Letos zabrali vládní instituce a přinutili prezidenta i vládu uprchnout z metropole do přístavního města Adenu.

Prezident i premiér, za nimiž stojí Saúdská Arábie, jsou nyní v Rijádu. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí ve středu poděkoval Saúdské Arábii za podporu v boji proti šíitským povstalcům a uvedl, že se hodlá vrátit do vlasti.

Saúdská Arábie v pondělí oznámila, že ukončí bombardování Jemenu, i přes to ale nálety pokračují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy