USA končí v kosmu, Atlantis se vydal na cestu domů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 7. 2011 8:58
Raketoplán Atlantis se naposledy odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice
Záběry, které z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zaslala posádka raketoplánu Atlantis.
Záběry, které z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zaslala posádka raketoplánu Atlantis. | Foto: Reuters

Mys Canaveral (USA) - Třicetiletá éra raketoplánů končí. Spojené státy po mnoha desetiletích přišly o pozici vesmírné velmoci.

Čtyřčlenná posádka Atlantisu se rozloučila s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a nastoupila do raketoplánu. Ten se v úterý v půl deváté ráno středoevropského času odpojil od ISS a vydal se na zpáteční cestu na Zemi. Odpojení proběhlo bez problémů.

Posledním úkolem, který posádky společně splnily, bylo naložení obrovského kontejneru se třemi tunami odpadu z ISS.

Podle agentury AP použili k přesunutí nádrže o velikosti autobusu robustní robotické rameno. V odpadu byla balicí pěna a další nepotřebný materiál.

"Překládka" byla posledním pracovním úkolem, na němž se společně podíleli čtyři členové posádky raketoplánu a šestice jejich kolegů z vesmírné stanice.

135. mise

Raketoplán Atlantis se má od ISS odpojit v úterý a jeho přistání na Floridě je plánováno na čtvrtek 11:57 SELČ. Poprvé byl na oběžné dráze v roce 1985 a současná výprava je jeho třiatřicátá, v rámci programu raketoplánů pak 135.

Po návratu se Atlantis připojí k již odstaveným raketoplánům Discovery a Endeavour. USA končí třicetiletý program raketoplánů kvůli příliš vysokým nákladům na ně.

Vlajka z Columbie

Ještě než kosmonauti vstoupili do přechodové komory raketoplánu, zanechali na ISS dva suvenýry, které mají zůstat na orbitálním komplexu jako trvalá vzpomínka: model raketoplánu a americkou vlajku, která byla na palubě vůbec prvního letu raketoplánu, a sice Columbie v roce 1981.

Vlajka má zůstat v přechodové komoře ISS a uvítá tak astronauty, kteří za několik let přiletí už v nových plavidlech, uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

"Uzavíráme jednu kapitolu v dějinách našeho národa," prohlásil letový inženýr z ISS Ron Garan na rozlučkové ceremonii, která se na oběžné dráze konala. Posledním, za kým zaklaply dveře raketoplánu, byl velitel jeho posádky Chris Ferguson.

Bylo to také naposledy, co se na orbitálním komplexu nacházelo tolik lidí najednou.

Ruské lodě Sojuz, na něž bude NASA v příštích až pěti letech odkázána, budou přepravovat nanejvýš tři astronauty a stejně tomu bude alespoň zpočátku u nových strojů, které poté americkému vesmírnému programu poskytnou soukromé firmy.

Raketoplány létaly až se sedmičlennými posádkami.

 

Právě se děje

Další zprávy