Pokud by k jednání opravdu došlo, půjde o první veřejné setkání obou států od politické krize v roce 1979. Zadržení amerických rukojmích v Teheránu tehdy ukončilo diplomatické vztahy.
Teherán je na jednání připraven
Íránský jaderný vyjednávač Ali Laridžaní již před časem prohlásil, že Teherán je připraven se Spojenými státy o situaci v sousedním Iráku jednat.
"Abychom irácký problém vyřešili, a pomohli vytvořit nezávislou a svobodnou vládu v Iráku, souhlasíme s jednáním s USA," prohlásil.
Včera pak reagoval na výzvu čelního iráckého šíitského vůdce k dialogu. "Je v zájmu iráckého lidu, aby tato jednání začala."
Spekulace o plánovaných jednáních potvrdil i Bílý dům. Otázka íránského jaderného programu však zůstane nedotčena, vyřešit by ji podle slov amerických představitelů měla Rada bezpečnosti OSN.
Paradoxně, tentýž den označila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová Írán za hlavního sponzora terorismu a Teherán vyzvala, aby se k jednání o svém jaderném programu vrátil.
Americký prezident George Bush zase Írán obviňuje z toho, že z Íránu pochází některé z náloží, které v Iráku zabíjí také americké vojáky a že Írán přímo podporuje některé extrémistické skupiny v zemi.
O jednání se spekuluje již několik dnů
Informace o žádosti amerického velvyslance v Iráku vyzývající íránskou stranu k jednání se objevily již před několika dny. Otiskl je britský deník The Times.
Vyjádření Spojených států však celou záležitost popřelo. "Velvyslanec Chalilzád má pověření setkat se s íránskými představiteli k projednání záležitostí týkající se obou stran, ale žádný dopis napsán nebyl," stálo v oficiálním prohlášení amerického velvyslanectví.