Doněck - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč prohlásil, že podepíše zákon, jenž umožní vězněné expremiérce Juliji Tymošenkové vycestovat za léčbou do ciziny.
Novinářům během návštěvy Doněcku řekl, že více v současnosti nezmůže.
"Momentálně na Ukrajině neexistuje zákon, jenž by Tymošenkové umožnil cestovat do zahraničí. Jakmile bude problém vyřešen v parlamentu a tento zákon se mi dostane na stůl, bude řada na prezidentovi," prohlásil podle serveru Focus.ua.
"Samozřejmě že pokud parlament tento zákon přijme, já ho podepíšu," dodal s tím, že norma už je připravena.
Zpravodajský server Focus s odvoláním na zdroje Evropského parlamentu napsal, že kompromisní varianta kauzy Tymošenkové počítá s řadou podmínek.
Bývalá ministerská předsedkyně, která je stále faktickým vůdcem ukrajinské opozice, se prý musí na tři roky vzdát práva kandidovat ve volbách. Měla by rovněž zaplatit škody, které údajně ve funkci premiérky způsobila. Má jít o částku 200 milionů dolarů (přibližně 3,8 miliardy korun).
V parlamentu prý žádný takový zákon není
List Ukrajinska pravda připomněl čtenářům nedávné prohlášení poslanců Janukovyčovy Strany regionů, podle nichž v parlamentu žádný návrh zákona o výjezdu vězňů k léčbě do zahraničí není.
Ukrajinská opozice navíc opakovaně tvrdí, že hlava státu k omilostnění Tymošenkové žádný nový zákon nepotřebuje. "Janukovyč svalil odpovědnost za Tymošenkovou na parlament," nadepsal svou informaci list Ukrajinska pravda.
Vůdkyně opozice se už bezmála rok a půl léčí v nemocnici v Charkově. Trápí ji vyhřezlá meziobratlová ploténka a bez opory nemůže chodit. Podle německých lékařů, kteří ji v minulosti prohlédli, nebude plné uzdravení možné bez toho, aby podstoupila operaci v Berlíně.
"Doufáme, že prezident najde odvahu osvobodit Juliji Tymošenkovou," uvedl manžel vězněné expremiérky Oleksandr, který loni získal azyl v České republice. V prohlášení zdůraznil, že veškeré stíhání jeho manželky je nezákonné, vykonstruované a vedené z politických důvodů. A tak prezident by měl jako křesťan uposlechnout hlasu svědomí a "udělat jediné správné rozhodnutí" o osvobození Tymošenkové, a to i proto, aby Ukrajina neztratila jedinečnou příležitost připojit se k Evropě.
Tymošenková dlouho s odjezdem k léčbě do Německa váhala. Souhlasila, až když se ukázalo, že její setrvání ve vazbě by mohlo zablokovat podpis asociační dohody s EU. Zatím ale veřejně trvala na tom, že se účasti na politickém boji nevzdá. Podle kyjevských médií počítá hlavně s kandidaturou v prezidentských volbách, které se na Ukrajině budou konat v roce 2015.