Vítězství Porošenka potvrdilo: Ukrajina je v moci oligarchů

Jiří Just Jiří Just
28. 5. 2014 6:45
Symbióza mezi ukrajinskou politikou a byznysem trvá. Miliardáři tahají za nitky všude - hájí linii Kyjeva i financují proruské separatisty.
Vítěz voleb Petro Porošenko.
Vítěz voleb Petro Porošenko. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Druhá oranžová revoluce, která odstranila korupcí a klientelismem prohlodaný režim exprezidenta Viktora Janukovyče, chtěla přetnout symbiózu mezi ukrajinskou politikou a byznysem. Marně.

Poté, co Ukrajinu zasáhla vlna Ruskem podporovaného separatismu, jsou pouze místní oligarchové schopni mu vzdorovat. Nebo ho naopak podporovat.

Oligarchizace ukrajinské politiky začala s rozpadem Sovětského svazu. Nezávislá Ukrajina byla, podobně jako ostatní bývalé republiky SSSR, ekonomicky na dně. Jak uvádí ukrajinský politolog Volodymyr Malynkovyč, v 90. letech stát potřeboval pomoc podnikavců, kteří během perestrojky získali obrovský majetek a byli schopni držet neefektivní podniky alespoň částečně nad vodou.

"K polovině 90. let se na Ukrajině upevnil osobitý mocenský systém – nomenklaturně oligarchický režim," říká Malynkovyč.

Petr Drulák o Ukrajině

Petr Drulák

Kdy se ukrajinská armáda stáhne ze Slavjansku či Doněcku? Sledujte aktuální rozhovor s Petrem Drulákem na Drtinová Veselovský TV.

"Armáda může skončit, až bude klid," říká náměstek ministra zahraničních věcí.

S miliardáři pojily vazby všechny ukrajinské prezidenty. Po nedělních volbách, které vyhrál Petro Porošenko, bude ukrajinská moc "oligarchizována" definitivně.

Vítěz voleb, jemuž se přezdívá čokoládový král, je podle magazínu Forbes sedmý nejbohatší muž Ukrajiny.

Dejte moc oligarchům

Vláda miliardářů nemusí být pro proruským separatismem sužovanou Ukrajinu posunem mimo hranice evropských politických tradic kamsi do Asie. Nejlépe to ilustruje příklad současného gubernátora Dněpropetrovské oblasti Igora Kolomojského.

Třetí nejbohatší Ukrajinec byl jmenován šéfem východoukrajinské oblasti začátkem března. V okamžiku, kdy regionu hrozilo, že se z něho (po Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti) stane nová bašta proruských separatistů.

"Ještě v polovině února bylo jasné, že jednou z výzev pro novou vládu bude nutnost neutralizace projevů separatismu… Jak se s tím vypořádat? Jednou z variant je pověřit oligarchy, aby řídili jihovýchodní oblasti, kde jsou rizika separatismu nejvyšší," prohlásil Kolomojskyj v rozhovoru pro server LB.ua.

Jmenování Kolomojského gubernátorem Dněpropetrovské oblasti nebylo náhodné. Jím ovládaná finanční a průmyslová skupina Privat má v regionu významné aktivy – kromě bankovnictví se zde zabývá metalurgií a chemickým průmyslem.

Separatists Buyers Club

Oligarchovi se podařilo nejen stabilizovat situaci, ale zároveň z regionu  vytvořil jádro odporu proti proruským silám. V Dněpropetrovské oblasti se za aktivní podpory Kolomojského začaly seskupovat dobrovolnické jednotky Dněpr.

Ozbrojení dobrovolníci, ve spolupráci s oblastní policií, hlídkují na kontrolních stanovištích a během prezidentských voleb zajišťovali bezpečný průběh hlasování.

Ukrajinský bankéř navíc s proruskými separatisty bojuje taktikou Divokého západu: za každého chyceného teroristu vypsal odměnu 10 tisíc dolarů.

Ukrajincům se Kolomojského přístup líbí, v Dněpropetrovsku se dokonce začala prodávat trička s oligarchovou podobiznou a nápisem: "Separatists Buyers Club".

Kolomojskému se podařilo rozšířit vliv i za hranice Dněpropetrovské oblasti. Po krvavých srážkách v Oděse, které si vyžádaly 42 mrtvých, byl na post gubernátora Oděské oblasti jmenován Ihor Palycja. Ten byl považován za bankéřova "zmocněnce" v ukrajinském parlamentu.

Popularita a úspěch v Dněpropetrovské oblasti posilují miliardářovy politické ambice. Jak Kolomojskyj prohlásil, nevylučuje, že by se v budoucnu mohl přeorientovat z byznysu na politiku.

Problémový Doněck

Ani vláda oligarchů na východě Ukrajiny však není všemocná. Současně s Dněpropetrovskou oblastí nového gubernátora začátkem března dostala sousední Doněcká oblast. Hlavou regionu se stal místní miliardář Serhij Taruta.

Šestnáctý nejbohatší Ukrajinec, mecenáš a prezident fotbalového klubu Metallurg Doněck čelí kritické situaci – separatisté ovládají nemalou část jeho území, včetně doněcké radnice.

Pod vlajkou tzv. Doněcké lidové republiky bojují s vládními silami ve Slavjansku a Kramatorsku.

Kyjev, který doufal, že se problém s proruskými radikály podaří vyřešit podobně jako v sousedním regionu, není s oligarchovým působením spokojen. Přestože je podle Tarutových slov podpora separatistické republiky nízká – méně než 20 tisíc lidí ve čtyřmilionové oblasti –, teroristé mají zatím navrch.

Jak Taruta uvedl v rozhovoru pro list The Financial Times, řešením by mohlo být zahájení jednání se separatisty za účasti oficiální vlády, Ruska a EU.

Rozhovoru brání klíčový problém – tzv. Doněcká lidová republika nemá jednotné vedení. "Neustále tam dochází k převratům a rozkolům," uvedl gubernátor.

Černá ovce

Ukrajinští oligarchové bojují i na druhé straně barikády. Jedním z miliardářů, který podporuje separatisty, je Jurij Ivanjušenko. Blízký přítel exprezidenta Viktora Janukovyče, se kterým jej pojí stejné rodné město Jenakijevo a s nímž se prý zná více než 30 let, je považován za aktivního sponzora nepokojů v Doněcké oblasti.

Ivanjušenko se netají svou přízní k Rusku. Jako poslanec Strany regionů loni v září hlasoval proti přijetí zákonů, které měly Ukrajinu přiblížit k podepsání asociační dohody s Evropskou unií.

Byznysmen podniká ve strojírenství a těžebním průmyslu. V květnu 2013 byl ale obviněn, že se podílel na prodeji zbraní do africké Eritrey.

"Poslanec Jurij Ivanjušenko přímo podporuje donbaské separatisty. V jeho vile nedaleko Jenakijeva jeho lidé rozdávají peníze lídrům separatistů, kteří přijíždějí z různých měst Donbasu," uvedla vládní zmocněnkyně pro boj s korupcí Tatjana Čornovol.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy