Ukrajina odložila dohodu s EU, Tymošenkovou nepustí

Zahraničí Zahraničí
21. 11. 2013 19:00
Dohoda měla být podepsána příští týden na summitu ve Vilniusu
Demonstrace za propuštění Tymošenkové v Kyjevě.
Demonstrace za propuštění Tymošenkové v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská vláda zastavila přípravu podpisu asociační dohody s Evropskou unií.

Stalo se tak jen pár hodin poté, co většina poslanců tamního parlamentu odmítla podpořit zákon, jenž by umožnil zahraniční léčbu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

Šest verzí

Navrženo bylo celkem šest variant znění zákona, kvůli nesouhlasu vládní Strany regionů prezidenta Viktora Janukovyče parlament nepodpořil ani jednu. "Hanba!" skandovali v lavicích poslanci opozičních stran.

Proti hlasovala Strana regionů ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče (na snímku).
Proti hlasovala Strana regionů ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče (na snímku). | Foto: Reuters

Pro propuštění bývalé premiérky hlasovalo 195 poslanců, ve 450členném zákonodárném sboru ale bylo třeba 226 hlasů.

Odchod Tymošenkové na léčení do Německa byl jednou z podmínek Bruselu pro podpis asociační dohody o volném obchodu a přidružení Ukrajiny k EU.

Na Vilnius nedojde

Unie původně zvažovala, že by ji na summitu ve Vilniusu podepsala i bez propuštění expremiérky. K tomu ale nedojde.

Vláda totiž na svém webu oznámila, že smlouvu odkládá. Zdůvodnila to "nutností lepší přípravy na ekonomické dopady přidružení".

Prezident Janukovyč ale už ve středu evropskému komisaři pro rozšíření Štefanu Fülemu podle České televize řekl, že za stávajících podmínek smlouva není pro jeho zemi výhodná.

Tlak Kremlu

Dokument představoval pro Ukrajinu příslib otevření evropských trhů a znamenal i potvrzení toho, že by se jednou mohla stát členem EU.

Ukrajinský parlament.
Ukrajinský parlament. | Foto: Reuters

Na Janukovyče ale tlačí Rusko, aby dohodu nepodepisoval. Moskva hrozí, že přidružení Ukrajiny k Evropské unii by mělo za následek prudké omezení rusko-ukrajinského obchodu.

Pokud k podpisu nedojde, bude to úspěch Ruska. Ukrajinská opozice Janukovyče a jeho vládní Stranu regionů viní z toho, že tlaku a zájmům Moskvy podlehli a rozhodli se integrace do EU vzdát.

Skupina vlivných ukrajinských podnikatelů a průmyslníků vyzvala prezidenta Viktora Janukovyče, aby podpis dohody s Evropskou unií o rok odložil, protože Ukrajinu jinak těžce postihne očekávané omezení dovozu jejích výrobků do Ruska.

O minulém víkendu Janukovyč jednal v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na schůzce, která nebyla dopředu oznámena. Moskva nabídla Ukrajincům společné projekty a obchody, pokud zastaví svoji cestu do Evropské unie.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy