Ukrajina odložila dohodu s EU, Tymošenkovou nepustí

Zahraničí Zahraničí
21. 11. 2013 19:00
Dohoda měla být podepsána příští týden na summitu ve Vilniusu
Demonstrace za propuštění Tymošenkové v Kyjevě.
Demonstrace za propuštění Tymošenkové v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská vláda zastavila přípravu podpisu asociační dohody s Evropskou unií.

Stalo se tak jen pár hodin poté, co většina poslanců tamního parlamentu odmítla podpořit zákon, jenž by umožnil zahraniční léčbu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

Šest verzí

Navrženo bylo celkem šest variant znění zákona, kvůli nesouhlasu vládní Strany regionů prezidenta Viktora Janukovyče parlament nepodpořil ani jednu. "Hanba!" skandovali v lavicích poslanci opozičních stran.

Proti hlasovala Strana regionů ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče (na snímku).
Proti hlasovala Strana regionů ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče (na snímku). | Foto: Reuters

Pro propuštění bývalé premiérky hlasovalo 195 poslanců, ve 450členném zákonodárném sboru ale bylo třeba 226 hlasů.

Odchod Tymošenkové na léčení do Německa byl jednou z podmínek Bruselu pro podpis asociační dohody o volném obchodu a přidružení Ukrajiny k EU.

Na Vilnius nedojde

Unie původně zvažovala, že by ji na summitu ve Vilniusu podepsala i bez propuštění expremiérky. K tomu ale nedojde.

Vláda totiž na svém webu oznámila, že smlouvu odkládá. Zdůvodnila to "nutností lepší přípravy na ekonomické dopady přidružení".

Prezident Janukovyč ale už ve středu evropskému komisaři pro rozšíření Štefanu Fülemu podle České televize řekl, že za stávajících podmínek smlouva není pro jeho zemi výhodná.

Tlak Kremlu

Dokument představoval pro Ukrajinu příslib otevření evropských trhů a znamenal i potvrzení toho, že by se jednou mohla stát členem EU.

Ukrajinský parlament.
Ukrajinský parlament. | Foto: Reuters

Na Janukovyče ale tlačí Rusko, aby dohodu nepodepisoval. Moskva hrozí, že přidružení Ukrajiny k Evropské unii by mělo za následek prudké omezení rusko-ukrajinského obchodu.

Pokud k podpisu nedojde, bude to úspěch Ruska. Ukrajinská opozice Janukovyče a jeho vládní Stranu regionů viní z toho, že tlaku a zájmům Moskvy podlehli a rozhodli se integrace do EU vzdát.

Skupina vlivných ukrajinských podnikatelů a průmyslníků vyzvala prezidenta Viktora Janukovyče, aby podpis dohody s Evropskou unií o rok odložil, protože Ukrajinu jinak těžce postihne očekávané omezení dovozu jejích výrobků do Ruska.

O minulém víkendu Janukovyč jednal v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na schůzce, která nebyla dopředu oznámena. Moskva nabídla Ukrajincům společné projekty a obchody, pokud zastaví svoji cestu do Evropské unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy