Ukrajina a Rusko se dohodly na plynu. Krize prý nebude

Martin Novák Martin Novák
20. 11. 2009 8:17
Julija Tymošenková a Vladimir Putin se sešli v Jaltě
Tymošenková s Putinem v Jaltě.
Tymošenková s Putinem v Jaltě. | Foto: Reuters

Jalta - Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková včera slíbila, že její země splní veškeré závazky a zaplatí včas za dodávky ruského plynu. Řekla to na schůzce s ruským premiérem Vladimirem Putinem v Jaltě na Krymu.

Putin prohlásil, že nyní se neobává výpadků v dodávkách plynu na začátku příštího roku. Rusko podle něj nebude vymáhat po Ukrajině peníze za to, pokud neodebere množství plynu stanovené ve smlouvě z letošního ledna.

Zároveň se prý premiéři dohodli, že Rusko bude od příštího roku platit Ukrajině za tranzit svého plynu dále na západ poplatky o šedesát procent vyšší než doposud.

Schůzka v Jaltě tak zřejmě zažehnala obavy z opakování lednové krize. Tehdy neproudil plyn do Evropy přes Ukrajinu déle než dva týdny. Přerušení dodávek se dotklo milionů lidí a omezilo průmysl v zemích, které jsou závislé na ruském plynu.

Zamrzlý tlakoměr: Pod námrazou je vidět, jak ručička spadla k nule.
Zamrzlý tlakoměr: Pod námrazou je vidět, jak ručička spadla k nule. | Foto: Reuters

Ukrajinský prezident a rival Tymošenkové Viktor Juščenko včera napsal otevřený dopis, ve kterém ruského prezidenta Dmitrije Medveděva vyzval k přehodnocení dohody z letošního ledna. Podle něj současné podmínky neúměrně zatěžují ukrajinskou ekonomiku.

Dohodu podepsala v lednu v Moskvě s Putinem právě Tymošenková.

Poradce ruského prezidenta pro zahraniční politiku Sergej Prichodko Juščenkovy požadavky odmítl jako vydírání.. 

Bývalý poradce Tymošenkové Michail Brodskij prohlásil v rozhovoru pro deník Ukrajinskaja Pravda, že premiérka se v rámci dohod s Ruskem chystá výměnou za výhodné dodávky plynu "obětovat" Sevastopol.

Technici kontrolují stanici kompresorů v německém Werne. I Německo drtivě zasáhla odstávka ruského plynu.
Technici kontrolují stanici kompresorů v německém Werne. I Německo drtivě zasáhla odstávka ruského plynu. | Foto: Reuters

V černomořském přístavu na Krymu sídlí ruská flotila, pronájem Rusům vyprší v roce 2017. Podle Brodského ukrajinská premiérka zvažuje, že by Sevastopol Rusku trvale přenechala výměnou za levný plyn.

Podle lidí blízkých Tymošenkové je to ale nesmysl, vláda prý nic takového nezamýšlí.

Ukrajinu čeká 17.ledna první kolo prezidentských voleb. Zatímco Tymošenková má slušné šance na vítězství, podpora Juščenka se pohybuje kolem pěti procent.

Pokud by však znovu eskaloval rusko-ukrajinský konflikt kvůli plynu, komentátoři se domnívají, že by to posílilo tábor stoupenců Juščenka, jehož vztahy s ruskými politiky jsou velmi špatné.

(Podívejte se na mapu evropských plynovodů a ropovodů)

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 27 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy