Ukrajina a Rusko se dohodly na plynu. Krize prý nebude

Martin Novák Martin Novák
20. 11. 2009 8:17
Julija Tymošenková a Vladimir Putin se sešli v Jaltě
Tymošenková s Putinem v Jaltě.
Tymošenková s Putinem v Jaltě. | Foto: Reuters

Jalta - Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková včera slíbila, že její země splní veškeré závazky a zaplatí včas za dodávky ruského plynu. Řekla to na schůzce s ruským premiérem Vladimirem Putinem v Jaltě na Krymu.

Putin prohlásil, že nyní se neobává výpadků v dodávkách plynu na začátku příštího roku. Rusko podle něj nebude vymáhat po Ukrajině peníze za to, pokud neodebere množství plynu stanovené ve smlouvě z letošního ledna.

Zároveň se prý premiéři dohodli, že Rusko bude od příštího roku platit Ukrajině za tranzit svého plynu dále na západ poplatky o šedesát procent vyšší než doposud.

Schůzka v Jaltě tak zřejmě zažehnala obavy z opakování lednové krize. Tehdy neproudil plyn do Evropy přes Ukrajinu déle než dva týdny. Přerušení dodávek se dotklo milionů lidí a omezilo průmysl v zemích, které jsou závislé na ruském plynu.

Zamrzlý tlakoměr: Pod námrazou je vidět, jak ručička spadla k nule.
Zamrzlý tlakoměr: Pod námrazou je vidět, jak ručička spadla k nule. | Foto: Reuters

Ukrajinský prezident a rival Tymošenkové Viktor Juščenko včera napsal otevřený dopis, ve kterém ruského prezidenta Dmitrije Medveděva vyzval k přehodnocení dohody z letošního ledna. Podle něj současné podmínky neúměrně zatěžují ukrajinskou ekonomiku.

Dohodu podepsala v lednu v Moskvě s Putinem právě Tymošenková.

Poradce ruského prezidenta pro zahraniční politiku Sergej Prichodko Juščenkovy požadavky odmítl jako vydírání.. 

Bývalý poradce Tymošenkové Michail Brodskij prohlásil v rozhovoru pro deník Ukrajinskaja Pravda, že premiérka se v rámci dohod s Ruskem chystá výměnou za výhodné dodávky plynu "obětovat" Sevastopol.

Technici kontrolují stanici kompresorů v německém Werne. I Německo drtivě zasáhla odstávka ruského plynu.
Technici kontrolují stanici kompresorů v německém Werne. I Německo drtivě zasáhla odstávka ruského plynu. | Foto: Reuters

V černomořském přístavu na Krymu sídlí ruská flotila, pronájem Rusům vyprší v roce 2017. Podle Brodského ukrajinská premiérka zvažuje, že by Sevastopol Rusku trvale přenechala výměnou za levný plyn.

Podle lidí blízkých Tymošenkové je to ale nesmysl, vláda prý nic takového nezamýšlí.

Ukrajinu čeká 17.ledna první kolo prezidentských voleb. Zatímco Tymošenková má slušné šance na vítězství, podpora Juščenka se pohybuje kolem pěti procent.

Pokud by však znovu eskaloval rusko-ukrajinský konflikt kvůli plynu, komentátoři se domnívají, že by to posílilo tábor stoupenců Juščenka, jehož vztahy s ruskými politiky jsou velmi špatné.

(Podívejte se na mapu evropských plynovodů a ropovodů)

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 9 minutami

U letiště v Mošnově se tvoří několikakilometrové kolony. Lidé míří na Dny NATO

U letiště v Mošnově na Novojičínsku se ze všech stran tvoří kolony aut, která míří na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Lidé v kolonách čekají minimálně desítky minut, nejdelší, asi sedmikilometrová kolona je od Studénky, kudy vede cesta od dálnice. ČTK to řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý.

Situace je obdobná jako v jiných letech. "Je pěkné počasí, takže jede hodně lidí," řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý. Kolona ve směru od Ostravy je dlouhá asi pět kilometrů a od Příbora asi 2,5 kilometru. Očekává se, že na akci denně dorazí okolo 100 tisíc návštěvníků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy