reklama
 
 

Ukážeme vám, co jsme zač, slibuje Čína před olympiádou

31. 12. 2007 14:00
Peking je a bude kritizován za lidská práva a ekologii

Peking - Čína se chystá ukázat celému světu, že je opravdovou velmocí.

V roce 2008 se stane po Japonsku a Jižní Koreji teprve třetí asijskou zemí, která bude hostit největší sportovní událost světa. Letní olympijské hry.

Osmého srpna s velkou pompou čínští organizátoři zahájili slavnostní odpočítávání. Do začátku her tehdy zbývalo přesně 365 dní.

Jak olympiáda nejlidnatější zemi světa mění?

Přestože málokdo pochybuje o dobré organizaci her a kvalitní přípravě sportovišť i infrastruktury, s jedním problémem Peking bojuje.

A je to problém, který se netýká jen her. Znečištění životního prostředí.

Nervózní MOV

Čínský hospodářský růst je v posledních dvou desetiletích impozantní. Činí minimálně osm procent ročně, někdy i více.

Na ekologii vládnoucí režim ale poněkud zapomínal. Nepovažoval ji za prioritu. A to se teď vrací v souvislosti s olympiádou.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) má vážné obavy, že vzduch v čínské metropoli může hry poznamenat.

Podle šéfa MOV Jacquese Roggeho budou možná některé disciplíny přesunuty na jiný termín.

"Od roku 2004 Čína zaznamenala obrovský hospodářský růst. A znečištění ovzduší se výrazně zhoršilo. V roce 2001 jezdilo po pekingských silnicích 1,5 milionu vozů, dnes je to už 4,5 milionu. S tím nikdo nepočítal," reagoval Rogge na otázky, zda volba Pekingu nebyla přece jen od počátku riziková.

Miliardy nestačí

Peking je jedním z největších měst světa, žije v něm téměř šestnáct milionů obyvatel. Vedení metropole podle oficiálních statistik investovalo do zlepšení ovzduší 120 miliard juanů, ale stále to nestačí.

Čínská vláda je už delší dobu ve světě vyzývána, aby se vážně zabývala emisemi skleníkových plynů. Asijská velmoc totiž patří k největším znečišťovatelům. Ke Kjótskému protokolu se dosud nepřipojila.

Podle Pekingu by ale měly pomoci vyspělé západní země.

"Určitě bychom byli schopni v ochraně životního prostředí dělat více, kdyby nám bohaté státy zpřístupnily čisté technologie. Pokud tato spolupráce bude fungovat, můžeme výrazně snížit znečišťování," prohlásil hlavní čínský vyjednávač pro otázky změn klimatu Jou Čching-tchaj.

Číňané alespoň slibují, že hry nenaruší kriminalita.

Ministerstvo vnitra hlásí, že za letošních prvních deset měsíců policie v Pekingu zadržela třiačtyřicet tisíc pachatelů kriminálních činů. O dvanáct procent více než za stejné období v roce 2006.

Celkový počet trestních činů podle agentura Sinchua poklesl o téměř tři procenta. V době olympiády má na bezpečnost v ulicích Pekingu dohlížet na osmdesát tisíc mužů zákona.

Po 28 letech v totalitě 

Poprvé od moskevské olympiády v roce 1980 se letní hry budou konat v zemi s totalitním režimem.

Někteří novináři tvrdí, že to už teď pociťují. Agentura Reuters oznámila, že jejímu reportérovi policisté bránili v rozhovorech s lidmi, kteří kvůli budování olympijských prostor a objektů přišly o své pozemky či domy.

Přesto Peking údajně zrušil zahraničním novinářům povinnost hlásit dopředu místa, kam se chystají cestovat.

Organizace Reportéři bez hranic napsala MOV kritický dopis a stěžovala si na omezování novinářů v Číně.

Peking na oplátku uvedl, že Reportéři bez hranic vedou už několik let "protičíňskou kampaň."

Výzvy k bojkotu budou slyšet

S tím, jak se budou hry blížit, bude ve světě nepochybně přibývat výzev k bojkotu.

Kvůli Tibetu, masakru studentů na náměstí Tchien An-men v roce 1989, čínské podpoře súdánské vlády obviněné z genocidy v Dárfúru či kvůli násilnému zabírání pozemků a domů obyvatel kvůli olympiádě.

 

Vládnoucí Komunistická strana ale letos potvrdila, že žádnou demokratizaci nechystá. Na svém sedmnáctém sjezdu.

Pod obrovským srpem a kladivem prezident Chu Ťin-tchao v projevu uvedl, že strana nepočítá se zrušením svého mocenského monopolu.

"Reformy se musejí uskutečňovat spořádaně a systematicky. Musíme udržet vůdčí roli strany. Ta je základem dalšího rozvoje," sdělil prezident.

Pojmenoval také dva problémy, které vládce Číny pálí: korupci úředníků a zvyšující se rozdíly mezi bohatými a chudšími vrstvami obyvatelstva. 

autor: Martin Novák | 31. 12. 2007 14:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama