Ujguři z Guantánama mají smůlu. Nikde je nechtějí

Reuters Roman Gazdík, Reuters
9. 10. 2008 15:20
Naplnění průlomového verdiktu bylo pozastaveno
Ujgurové. Ilustrační foto
Ujgurové. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Už zítra se podle průlomového rozhodnutí amerického federálního soudu mělo dostat na svobodu 17 čínských muslimů, kteří jsou od roku 2001 vězněni na americké základně Guantánamo.

Soudce Ricardo Urbina vydal v úterý rozsudek, podle kterého nepředstavují tito členové etnické komunity Ujgurů bezpečnostní riziko a mohou žít ve Spojených státech.

Ve středu však odvolací soud rozhodl, že si ve věznici ještě nějaký čas pobudou - přinejmenším do té doby, než bude vyřešeno odvolání Bushovy administrativy, která Urbinův verdikt přivítala velmi nepříznivě.

Panel tří soudců nyní prohlásil, že se v žádném případě nepřiklání ke stanovisku Bílého domu, jen chce poskytnout odvolacímu soudu více času. Urbina naproti tomu nechtěl s propuštěním na výsledek odvolacího řízení čekat.

Do Číny ne

Spojené státy vězněné Ujgury už sice nepovažují za „nepřátelské bojovníky", což by jim je umožňovalo zadržovat neomezeně dlouho, nepodařilo se jim však najít zemi, která by je přijala. V Číně byl údajně mohli být nelegálně stíháni.

Roku 2006 bylo pěti Ujgurům dovoleno se usadit v Albánii. Podle agentury IPS žijí v utečeneckém táboře, neumějí albánsky a nesmějí pracovat.

Proti věznění na Guantánamu se demontrovalo také v Istanbulu. V centru města se sešly stovky demonstrantů.
Proti věznění na Guantánamu se demontrovalo také v Istanbulu. V centru města se sešly stovky demonstrantů. | Foto: Reuters

V čínské provincii Sin-ťiang, kde tvoří etnikum většinu, existují skupiny, které zde chtějí vyhlásit nezávislý stát a tento separatismus se snaží Peking potlačit.

Podle místních organizací však přitom také vede kampaň za počínštění místní kultury - podobně jako v sousedním Tibetu.

Čekáni na svobodu

Zadržených sedmnáct mužů žilo v době amerického útoku na Afghánistán v táboře v této zemi. Poté, co uprchli do hor, byli zadrženi Pákistánem a předáni USA.

V Guantánamu nyní na základě informací Reuters pobývá 255 vězňů, z nichž pětina může být podle amerických úřadů propuštěna, pokud se najde země, která je přijme.

Celkem bylo na základnu přivezeno téměř 800 vězňů, většině byla během let potichu propuštěna na svobodu.

 

Právě se děje

Další zprávy