Ujednáno. Britští zákonodárci přistřihnou médiím křídla

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
18. 3. 2013 13:12
Tři nejsilnější strany v zemi se dohodly mj. na zvýšení pokut a vzniku nového regulátora
Změnu legislativy chce britský parlament schválit ještě v pondělí.
Změnu legislativy chce britský parlament schválit ještě v pondělí. | Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Tři nejsilnější strany v britském parlamentu se dohodly na zpřísnění dohledu nad sdělovacími prostředky.

Vyjednaný kompromis počítá s novým regulačním úřadem nebo s vysokými pokutami v případě porušení zákona.

Zákonodárci mají o opatřeních přijímaných kvůli rozsáhlému skandálu s nelegálními odposlechy hlasovat ještě během pondělka, napsala agentura Reuters.

"Myslím, že máme dohodu, která chrání svobodu tisku, což je v demokracii nesmírně důležité, ale zároveň chrání práva lidí, aby (novináři) neotočili jejich život vzhůru nohama," uvedla dnes Harrieta Harmanová z opoziční labouristické strany, která se jednání účastnila spolu s vládními konzervativci a liberálními demokraty.

Za odposlechy stál bulvární nedělník News of the World, který po skandálu přestal vycházet, přestože šlo o nejčtenější list v zemi.

Poslední vydání News of the World.
Poslední vydání News of the World. | Foto: Reuters

Podle dohody má být vytvořen například tiskový regulační úřad, zavedeny pokuty do výše až jednoho milionu liber (téměř 30 milionů korun) nebo povinnost otisknout v určitých případech jasnou omluvu novin.

Vláda premiéra Davida Camerona se dostala pod velký tlak, když před dvěma lety vyplulo na povrch, že některá média neodposlouchávala jen politiky a celebrity, ale také oběti zločinu, což pobouřilo velkou část obyvatel ostrovní země.

Kvůli nezákonným odposlechům bylo zatčeno množství novinářů. Následné vyšetřování odhalilo úzké vazby některých novinářů na přední politiky, včetně premiéra Camerona. Vedlo také k řadě doporučení, jak na média lépe dohlížet.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Trump sníží stavy amerických vojáků v Německu, stáhne se jich téměř deset tisíc

Prezident Spojených států Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34 500 amerických vojáků. S odvoláním na nejmenované americké vládní činitele to napsal deník The Wall Street Journal, podle kterého vojáci odejdou do září. Agentura Reuters tvrdí, že část vojáků bude přemístěna do Polska a dalších spojeneckých zemí, zbytek se vrátí do vlasti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy