Udejte se, než to praskne,vyzývá Vídeň daňové uprchlíky

Monika Horáková
9. 2. 2010 13:05
Na německém CD s tajnými konty je zřejmě i 150 Rakušanů
Ministři financí Rakouska a Německa se mohou radovat, do státních kas možná přibydou další miliony
Ministři financí Rakouska a Německa se mohou radovat, do státních kas možná přibydou další miliony | Foto: Bundesministerium für Finanzen/Schneider

Vídeň - Na CD, které obsahuje informace o tajných kontech ve Švýcarsku, nejsou zřejmě pouze němečtí občané. Německá koalice se sice pře, zda CD se zcizenými údaji koupit, či ne, zájem by na něm však mohly mít i jiné země.

Ředitel rakouské Komory certifikovaných účetních Klaus Hübner se podle deníku Die Presse například domnívá, že se na seznamu tajných kont nachází minimálně 100-150 Rakušanů.

Data o 1 500 osobách, jejichž skutečné příjmy byly ukryty za mlčení švýcarských bank, mají být zkopírována na tajně pořízeném CD. To jeho "autoři" nyní nabízejí německým úřadům za 2,5 milionu eur.

Udejte se sami, přilepší vám to

Situace v Rakousku by se mohla vyvíjet podobně jako před dvěma lety. Tehdy Německo koupilo nabídnuté CD se zcizenými údaji o tajných lichtenštejnských kontech. Rakousko dostalo koupené údaje rovněž k dispozici a ke své radosti v nich nalezlo 166 nezdaněných kont Rakušanů.

Klaus Hübner vyzval rakouské občany, aby svá případná tajná konta nahlásili sami a dříve, než se informace dostanou do ruky rakouskému ministerstvu financí. Zkrácené daně sice budou muset doplatit, ale vyhnou se alespoň případné pokutě či dokonce trestu odnětí svobody.

Ne každému se však před dvěma lety vyplatilo své tajné konto nahlásit. Z 96 dobrovolně nahlášených kont se totiž pouze 67 nacházelo na obávaném CD. Ostatních 29 Rakušanů na sebe nově upozornilo.  

Díky CD s údaji o lichtenštejnských kontech přibylo do rakouské státní pokladny již více než 12 milionů eur, a přitom je uzavřena teprve polovina případů. Částka by se tedy mohla ještě zdvojnásobit.

 

Právě se děje

Další zprávy