U francouzské ambasády v Mauritánii se odpálil sebevrah

Reuters Reuters
8. 8. 2009 22:36
Dva strážci byli zraněni

Nuakšott (Mauritánie) - U zdi francouzského velvyslanectví v metropoli africké Mauritánie se odpálil sebevražedný útočník. Podle agentury Reuters exploze lehce zranila dva strážce.

Zatím není známo, kdo je za útok zodpovědný.

Atentát se odehrál pouhé tři dny poté, co složil přísahu prezident Muhammad uld Abdal Azíz. Ten sice vyhrál červencové volby, ovšem loni při vojenském puči svrhl demokraticky zvolenou hlavu státu Sídí uld Šajcha Abdalláhiho.

Poražení oponenti mu vyčítají, že současné hlasování bylo zmanipulováno. Francie se stala cílem útoku zřejmě proto, že s islamistickým státem znovunavázala diplomatické styky. Nový prezident totiž jako jeden z hlavních cílů vyhlásil boj s teroristickou sítí Al-Kajda.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy