U Austrálie ztroskotala loď, pohřešuje se 23 lidí

hp
2. 11. 2009 8:05
V Indickém oceánu se potopila loď se čtyřiceti lidmi
Záchranáři loví u břehů Kanárských ostrovů těla utonulých běženců
Záchranáři loví u břehů Kanárských ostrovů těla utonulých běženců | Foto: Reuters

Praha - U Austrálie se v neděli potopila loď se čtyřiceti lidmi na palubě. Posádce plavidla, které plulo nedaleko místa ztroskotání, se podařilo zachránit sedmnáct z nich. V pátrání po ostatních pohřešovaných pokračují australští záchranáři.

Loď ztroskotala nedaleko Kokosových ostrovů v Indickém oceánu, které se nacházejí dva tisíce kilometrů od pobřeží Austrálie. Plavidlo pravděpodobně převáželo ilegální uprchlíky.

Loď ještě před potopením vyslala všem lodím v oblasti nouzový signál o pomoc, který zachytilo také australské námořnictvo. Než se ale obchodní loď, která plula nejblíže, dostala na místo, plavidlo s uprchlíky se potopilo.

Oblast teď prohledávají australští záchranáři. Pravděpodobnost, že by po dvanácti hodinách od tragédie nalezli ještě někoho naživu, je ale malá.

Australský ministr vnitra Brendan O'Connor podle agentury ČTK řekl, že zatím není možné potvrdit, zda loď na palubě skutečně vezla žadatele o azyl. Podle něj je to ale možné. Druh potopeného plavidla se totiž podobá těm, které používají pašeráci k převozu uprchlíků.

Pašeráci často využívají vratké a děravé lodě, na které naloží více lidí, než je pro plavbu po moři vhodné. Imigranti jim přitom za převoz zaplatí i tisíce dolarů.

Na australské pobřeží letos připlulo kolem 1770 ilegálních imigrantů nejčastěji z Iráku, Íránu, Afghánistánu či Srí Lanky. Ti poté podali žádost o azyl u australských úřadů. Kvůli přeplněným azylovým střediskům už začali australští politici debatovat o změně azylové politiky země.

 

Právě se děje

Další zprávy