Turecko provedlo další letecký výpad proti PKK v Iráku

Reuters Dominik Jandl, Reuters
17. 12. 2008 14:42
Útoky na základny Kurdské strany pracujících prý byly úspěšné
V turecké části Kurdistánu jsou průzkumné akce na denním pořádku.
V turecké části Kurdistánu jsou průzkumné akce na denním pořádku. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecké stíhačky po delší časové proluce opět zaútočily na základny kurdských separatistů na severu Iráku.

S odvoláním na zástupce turecké armády to uvedla agentura Reuters. Letecké útoky proběhly jak v úterý, tak i ve středu.

Cílem byly základny Kurdské strany pracujících (PKK) v hornatém regionu Kandíl.

"Bojové letouny tureckých vzdušných sil 17. prosince efektivně udeřily na jednotky teroristické skupiny PKK v severoiráckém regionu Kandíl," znělo stručné prohlášení.

Útoky byly podle prohlášení armády úspěšné a všechny stroje se bez jakýchkoli problémů vrátily na základny v Turecku.

V prohlášení dále stojí, že cíle byly čistě vojenské, a v jejich blízkosti se tedy pravděpodobně nenacházeli žádní civilisté.

Foto: Reuters

Ankara zvýšila bezpečnostní opatření na východě Turecka již před mnoha měsíci. Rebelové z PKK totiž stále častěji prováděli útoky na ropovod vedoucí ze severoirského Kirkúku do tureckého přístavu Ceyhan.

Kurdská strana pracujících figuruje na seznamech teroristických organizací jak ve Spojených státech, tak i v Evropské unii.

Od počátku ozbrojeného boje kurdských separatistů v roce 1984 zahynulo v bojích mezi nimi a tureckou armádou na 40 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy