Turecko provedlo další letecký výpad proti PKK v Iráku

Útoky na základny Kurdské strany pracujících prý byly úspěšné
V turecké části Kurdistánu jsou průzkumné akce na denním pořádku.
V turecké části Kurdistánu jsou průzkumné akce na denním pořádku. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecké stíhačky po delší časové proluce opět zaútočily na základny kurdských separatistů na severu Iráku.

S odvoláním na zástupce turecké armády to uvedla agentura Reuters. Letecké útoky proběhly jak v úterý, tak i ve středu.

Cílem byly základny Kurdské strany pracujících (PKK) v hornatém regionu Kandíl.

"Bojové letouny tureckých vzdušných sil 17. prosince efektivně udeřily na jednotky teroristické skupiny PKK v severoiráckém regionu Kandíl," znělo stručné prohlášení.

Útoky byly podle prohlášení armády úspěšné a všechny stroje se bez jakýchkoli problémů vrátily na základny v Turecku.

V prohlášení dále stojí, že cíle byly čistě vojenské, a v jejich blízkosti se tedy pravděpodobně nenacházeli žádní civilisté.

Foto: Reuters

Ankara zvýšila bezpečnostní opatření na východě Turecka již před mnoha měsíci. Rebelové z PKK totiž stále častěji prováděli útoky na ropovod vedoucí ze severoirského Kirkúku do tureckého přístavu Ceyhan.

Kurdská strana pracujících figuruje na seznamech teroristických organizací jak ve Spojených státech, tak i v Evropské unii.

Od počátku ozbrojeného boje kurdských separatistů v roce 1984 zahynulo v bojích mezi nimi a tureckou armádou na 40 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy