Foto: Tučňáci v ohrožení. Atlantikem míří k jejich obřím jeslím ledový kolos

Foto: Tučňáci v ohrožení. Atlantikem míří k jejich obřím jeslím ledový kolos
Obrovská masa ledu, která se odtrhla od antarktického ledovce Larsen C v červenci 2017, se po dva roky sunula otevřeným mořem.
Pak ji ale strhl největší mořský proud na Zemi, zvaný Západní příhon. Ten ve směru hodinových ručiček obtéká Antarktidu.
Ledovec nyní míří přímo na Jižní Georgii a v následujících dnech by mohl odlehlý ostrov zasáhnout. Ostrov najdeme necelých 1400 kilometrů od Falklandských ostrovů.
Jedná se o britské zámořské území. Dříve bylo obýváno hlavně lovci velryb a tuleňů.
Foto: Reuters
Reuters hrz Reuters, hrz
12. 12. 2020 14:08
Oceánologové v posledních týdnech bedlivě sledují postup obří ledové kry nazvané A-68, která se pomalu posouvá k ostrovu Jižní Georgie v jižním Atlantském oceánu. Toto britské zámořské území je domovem velké kolonie tučňáků, tuleňů a další subpolární fauny a flory. Pokud by ledový kolos narazil na pevninu či kontinentální šelf, mohl by je vážně ohrozit, upozorňuje agentura Reuters.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy