Trump poprvé hovořil s prezidentem Si Ťin-pchingem. Budu respektovat politiku jedné Číny, ujistil ho

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2017 9:03
Prezident USA Donald Trump poprvé od zvolení telefonicky hovořil s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle prohlášení Bílého domu ho Trump ujistil, že bude respektovat politiku jedné Číny, kterou dříve zpochybnil. Obě hlavy státu se také shodly na vzájemné návštěvě. Podle Bílého domu se hovor uskutečnil ve čtvrtek večer místního času v USA (v pátek brzy ráno SEČ) a byl dlouhý a přátelský.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington – Americký prezident Donald Trump poprvé hovořil po telefonu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a ujistil ho, že bude respektovat politiku jedné Číny. Uvedl to podle zahraničních agentur v prohlášení Bílý dům. Oba si podle něj také slíbili, že se vzájemně navštíví.

V prosinci Trump vyvolal v Číně pobouření, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostatní země Peking upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

V lednu Trump otevřeně zpochybnil politiku jedné Číny. V rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal prohlásil, že o všem je možné jednat, včetně otázky jedné Číny.

"Prezident Donald Trump na žádost prezidenta Si Ťin-pchinga souhlasil s tím, že bude respektovat politiku jedné Číny. Představitelé Spojených států a Číny hodlají vést diskuse a vyjednávání o různých otázkách vzájemného zájmu," uvedl Bílý dům. Poznamenal, že telefonický hovor ve čtvrtek večer místního času v USA (v pátek brzy ráno SEČ) byl dlouhý a přátelský.

Čínský prezident Si v televizním prohlášení ocenil, že Trump bude zastávat politiku jedné Číny. "Věřím, že Spojené státy a Čína budou nadále spolupracovat a díky společnému úsilí budeme moci posunout naše bilaterální vztahy na historicky novou úroveň," uvedl Si s tím, že obě země mohou být velmi dobrými partnery se vzájemným přínosem.

Peking v prohlášení rovněž uvedl, že má zájem s Washingtonem spolupracovat v oblastech obchodu, investování, technologií, energetiky či infrastruktury, chce se také podílet na celosvětovém míru a stabilitě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy