Tribunál pro Rwandu uložil exministrovi 35 let vězení

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
20. 12. 2012 16:32
Jedná se o poslední prvoinstanční rozsudek, po odvolacích řízeních bude soud zrušen

Kigali - Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR), který soudí zločiny spojené s tamní genocidou, odsoudil bývalého ministra plánování Augustina Ngirabatwareho za podíl na masakrech z roku 1994 ke 35 letům vězení.

Během sto dnů trvajícího násilí na jaře 1994 radikální Hutuové ve Rwandě povraždili na 800 000 členů kmene Tutsiů a umírněných Hutuů.

Bývalého ministra přechodné vlády vedené Hutuy soud shledal vinným z genocidy a z přímého podněcování ke genocidě a znásilňování. Ngirabatware podle rozsudku rozdával zbraně příslušníkům milic ve své rodné obci a pobízel je, aby zabili své tutsijské sousedy. Zároveň měl vazby na zločinné spolčení, v jehož rámci členové milic znásilňovali tutsijské ženy.

Agentura AFP dodala, že je Ngirabatwarův tchán Félicien Kabuga nejznámějším z devíti obviněných před ICTR, kteří jsou na útěku.

Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu, který sídlí v Tanzanii, zřídila OSN na základě rezoluce Rady bezpečnosti z listopadu 1994. Činnost formálně zahájil v roce 1996. Za dobu své činnosti tribunál shledal vinnými více než 50 obžalovaných a nejméně osm dalších lidí obvinění zprostil.

Ve čtvrtek ICTR vynesl poslední rozsudek v prvoinstančním řízení, po ukončení odvolacích stání v roce 2014 bude zrušen.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy