Tři čtvrtiny zbraní na světě drží v rukou civilisté

rak, ČTK
29. 8. 2007 14:00
Závěry studie daleko překračují dřívější odhady
V počtu soukromých zbraní vedou Spojené státy. Pistoli nebo pušku tam má 9 z 10 dospělých.
V počtu soukromých zbraní vedou Spojené státy. Pistoli nebo pušku tam má 9 z 10 dospělých. | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Ženeva - Ne vlády, armády či ozbrojené milice disponují největším počtem střelných zbraní. Podle zprávy švýcarského Univerzitního ústavu vysokých mezinárodních studií (IUHEI) to jsou civilisté.

Studie zabývající se vztahem mezi rychle rostoucím počtem obyvatel měst a ozbrojeným násilím říká, že domovy soukromých osob ukrývají 650 z 875 miliónů kusů střelných zbraní malých ráží.

"Množství zbraní v držení civilních osob vysoko přesahuje naše dřívější odhady, přičemž vysoký nárůst je zřetelný v posledních pěti letech," řekl ředitel Programu přehledu malých zbraní při IUHEI Keith Krause.

Vede USA

Nejvíce zbraní - včetně těch, které používají ozbrojené složky - je ve Spojených státech (270 miliónů). Následuje Indie se 46 miliony a Čína se 40 miliony. Další v pořadí jsou Německo s 25 miliony a Francie s 19 miliony.

Bližší pohled ukazuje, že USA vedou i v počtu soukromých zbraní. Zatímco v Indii a Číně má doma zbraň každý čtvrtý, respektive třetí ze sta, v Americe drží zbraň devět z deseti dospělých.

Na dalších místech ve vlastnictví střelných zbraní mezi civilním obyvatelstvem je Jemen (61 ze 100), Finsko (56 ze 100) a Švýcarsko (46 ze 100). V Anglii vlastní střelnou zbraň šest civilistů ze sta.

To není záběr z Iráku, ale ze Švýcarska. Muž v Lützelflühu ukazuje reportérům své vojenské vybavení... schovává ho ve sklepě.
To není záběr z Iráku, ale ze Švýcarska. Muž v Lützelflühu ukazuje reportérům své vojenské vybavení... schovává ho ve sklepě. | Foto: Reuters

Nejenže si civilní osoby podle Krause opatřují palné zbraně stále častěji, ale jde také o zbraně čím dál tím výkonnější.

"Růst národního bohatství v té které zemi vždy vede ke zvýšení počtu vlastnictví střelných zbraní," vyvozují odborníci IUHEI. Mezi venkovem a městem je přitom počet ozbrojených násilných činů v poměru 1:3.

Pušky vs. pistole

Vysledovat lze i další trendy: zatímco v urbanizovaných oblastech a bohatých zemích převládá zájem o jednoruční palné zbraně (pistole) vhodné pro "těsné prostory", v nejchudších oblastech světa převládá poptávka po puškách, které jsou vhodnější pro "klanové války".

Přitom v Africe, na Blízkém východě a v Asii již dávno zvítězil zájem o automatické, takzvané útočné pušky, hlavně typu kalašnikov (AK-47), zatímco klasické opakovačky jsou již dlouho na ústupu.

Automatické zbraně jsou přitom mnohem vražednější, jejich užívání přináší více obětí.

Například v Brazílii se počet zbraní v rozmezí let 1982 až 2002 ztrojnásobil a nyní dosahuje poměru devět na 100 obyvatel. Počet násilných úmrtí se ale zvedl na 21 na 100.000 obyvatel, což převyšuje počet násilných úmrtí i v některých zemích, které jsou ve válce. 

Brazílie je také pověstná tím, že největší část munice do útočných pušek získávají tamní kriminální gangy nákupem od zkorumpované policie. 

 

Právě se děje

Další zprávy