Tisíce lidí se modlily za oběti neštěstí v Dháce

ČTK ČTK
14. 5. 2013 21:05
Největší katastrofa v dějinách textilního průmyslu si podle úřadů vyžádala 1127 životů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dháka - Tisíce truchlících se v úterý v Bangladéši modlily za zemřelé při zřícení osmipodlažní budovy s textilními dílnami na předměstí Dháky 24. dubna.

Největší katastrofa v dějinách textilního průmyslu si podle úřadů vyžádala 1127 životů. Příbuzní však podle stanice BBC stále pohřešují asi stovku lidí.

Muslimské bohoslužby se konaly den poté, co armáda ukončila téměř třítýdenní vyprošťování mrtvých těl z trosek a předala místo civilním úřadům, aby je uvedly do pořádku. Poslední mrtvolu záchranáři našli o nedělní noci, poslední přeživší - devatenáctiletou švadlenu - minulý pátek. Většina těl však už byla v takovém stádiu rozkladu, že to ztěžovalo jejich identifikaci.

Boj o každou minutu. Bangladéš hledá v troskách budovy přeživší:

Katastrofa vyvolala takový ohlas, že mnoho velkých hráčů na textilním trhu oznámilo, že se připojují k dohodě, která má zabránit opakování podobného neštěstí v budoucnu zvýšením bezpečnostních standardů v bangladéšských továrnách. Stovky z nich mezitím musely být po pohromě uzavřeny, zlepšení podmínek pro dělníky v textilkách slíbila i bangladéšská vláda.

K dohodě o zlepšení požární a stavební bezpečnosti v Bangladéši se mezitím připojily velké evropské firmy jako švédská H&M, nizozemská C&A, španělská Inditex, vlastnící síť obchodů Zara, britské řetězce Tesco a Primark, PVH, která šije oblečení pod značkami Calvin Klein, Tommy Hilfiger a Izod, a německý řetězec Tchibo. Nepřipojily se naopak velké americké firmy jako Gap, Walmart či Sears. Konečný termín uplyne ve středu.

Asi 60 procent bangladéšské textilní produkce, která dosahuje hodnoty 20 miliard dolarů, se vyváží do Evropy. Odvětví zahrnuje na pět tisícovek podniků s 3,6 miliony dělníků a dělnic, jejichž pracovní podmínky jsou více než bídné.

Minimální platy patří k nejnižším na světě a nedosahují ani 40 dolarů měsíčně (asi 800 korun). Protesty i působení odborů v textilkách vláda roky zakazovala a potlačovala.

 

Právě se děje

Další zprávy