Tillerson se poprvé od ruských sankcí chce sejít s Lavrovem. Využije zasedání v Manile

ČTK ČTK
1. 8. 2017 22:18
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson si telefonoval se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem a rád by se s ním osobně setkal o víkendu v Manile. Mělo by jít o první schůzku od ruské reakce na americké sankce proti Moskvě.
Rex Tillerson a Sergej Lavrov na archivním snímku.
Rex Tillerson a Sergej Lavrov na archivním snímku. | Foto: Reuters

Moskva/Washington - Šéf americké diplomacie Rex Tillerson v úterý uvedl, že by se rád o víkendu v Manile setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Šlo by o první schůzku od ruské odvety za americké sankce v podobě omezení personálu amerických zastupitelských úřadů v Rusku o 755 pracovníků.

"Samozřejmě, že nám to ztěžuje život," připustil Tillerson před novináři a dodal, že s Lavrovem hovořil telefonicky a rád by se s ním sešel osobně na okraji zasedání regionálního sdružení zemí jihovýchodní Asie.

Rusko minulý pátek dalo Spojeným státům na vědomí, že počet svých diplomatických pracovníků a technického personálu na velvyslanectví v Moskvě a třech generálních konzulátech v Rusku musejí uvést do souladu s analogickým počtem personálu na ruských zastupitelských úřadech v USA. V praxi to znamená, že Američané musejí snížit počet ambasádních a konzulárních zaměstnanců o 755, z nynějších 1210 na 455.

Na omezení personálních stavů mají USA měsíc, což Rusové zdůvodnili "humanitárními ohledy". Agentura Reuters napsala, že krok Moskvy je očividně pečlivě odměřený. Na jedné straně v Rusku potvrdí pověst prezidenta Vladimira Putina jako nesmiřitelného oponenta USA, na druhé straně příliš nepoškodí americké zájmy v Rusku.

Většinu ze 755 osob zbavených práva působit na amerických zastupitelských úřadech budou totiž zřejmě tvořit najaté ruské pomocné síly. Exodus diplomatů se podle médií nečeká.

Američtí diplomaté a technický personál jejich ambasády v Moskvě od dnešního dne nemají přístup do skladových prostor na jihu Moskvy a do rekreačních objektů v areálu Serebrjanyj bor na východním okraji ruské metropole.

Jejich využívání zakázal Kreml v reakci na nový balík protiruských sankcí, o němž minulý týden rozhodl americký Kongres. Po jistých tahanicích okolo nemovitostí americké velvyslanectví nakonec potvrdilo, že z nich mohlo vše odvézt.

Velvyslanec USA v Moskvě John Tefft svolal v pondělí večer poradu personálu ambasády, na níž byla podle agentury Reuters "pohřební nálada". Napětí vládlo i v letovisku Serebrjanyj bor, kam velvyslanectví vyslalo nákladní auta pro odvoz vybavení. Ruská policie odmítla americká auta do areálu vpustit s odůvodněním, že nemají povolení potřebné k vjezdu do chráněné krajinné oblasti.

Interfax později vydal další situační zprávu: americké velvyslanectví potvrdilo, že získalo přístup do obou nemovitostí. Sklad zcela vyprázdnilo a z chaty v letovisku odvezlo vše potřebné, včetně zbývajícího nábytku, kuchyňského nádobí, potřeb pro grilování a vybavení dětského hřiště.

 

Právě se děje

Další zprávy