Trump podepíše protiruské sankce, potvrdil Pence. Pracovníky ambasády za to Rusové nepustí do skladu

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2017 12:03
Americký viceprezident Mike Pence potvrdil, že prezident Donald Trump se rozhodl podepsat Kongresem schválené protiruské sankce. Kreml se vůči nim ohradil a počínaje úterkem uvedl v platnost opatření namířená proti americkým diplomatům v Moskvě. Zaměstnanci americké ambasády v Moskvě ztratili přístup do skladových prostor a rekreačních objektů. Vztahy na velvyslanectví jsou napjaté, podle agentury Reuters tam zavládla "pohřební nálada".
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: ČTK

Moskva - Prezident USA Donald Trump se rozhodl schválit protiruské sankce, které minulý týden výraznou většinou hlasů přijaly obě komory amerického Kongresu.

Na tiskové konferenci v Tbilisi to v úterý prohlásil americký viceprezident Mike Pence. Washington je podle něj připraven sankce odvolat, pokud se Rusko zřekne "destruktivních akcí".

Kreml už na ně ale stihl zareagovat. V Moskvě od úterka začaly platit sankce vůči USA, které se dotýkají amerických diplomatů.

Zaměstnanci americké ambasády v ruské metropoli ztratili přístup do skladových prostor na jihu Moskvy a do rekreačních objektů v areálu Serebrjanyj bor na východním okraji ruské metropole.

Velvyslanec USA v Moskvě John Tefft svolal v pondělí večer poradu personálu ambasády, na níž byla podle agentury Reuters "pohřební nálada".

Provokace

Napětí vládlo i v letovisku Serebrjanyj bor, kam velvyslanectví vyslalo nákladní auta pro odvoz vybavení. Ruská policie odmítla americká auta do areálu vpustit s odůvodněním, že nemají povolení potřebné k vjezdu do chráněné krajinné oblasti.

Velvyslanectví reagovalo protestem, protože Rusové slíbili americkým diplomatům, že přístup do objektů budou mít do úterního poledne.

Agentura RIA Novosti citovala zástupce ruského ministerstva zahraničí, podle nichž byl postup ambasády USA "záměrnou provokací".

V ulici Dorožnaja na jihu Moskvy, kde mají Američané v nájmu skladové prostory, se podle agentury Interfax usídlily týmy novinářů v očekávání dalších komplikací. Na místě je ale klid, objekt střeží ochranka.

Snižování personálního stavu

Rusko minulý pátek dalo Spojeným státům na vědomí, že počet svých diplomatických pracovníků a technického personálu na velvyslanectví v Moskvě a třech generálních konzulátech v Rusku musí uvést do souladu s analogickým počtem personálu na ruských zastupitelských úřadech v USA.

V praxi to znamená, že Američané musí snížit počet ambasádních a konzulárních zaměstnanců o 755 - z nynějších 1210 na 455.

Na omezení personálních stavů mají USA měsíc, což Rusové zdůvodnili "humanitárními ohledy".

Agentura Reuters v úterý napsala, že krok Moskvy je očividně pečlivě odměřený.

Na jedné straně v Rusku potvrdí pověst prezidenta Vladimira Putina jako nesmiřitelného oponenta USA, na druhé straně příliš nepoškodí americké zájmy v Rusku.

Většinu ze 755 osob zbavených práva působit na amerických zastupitelských úřadech budou totiž zřejmě tvořit najaté ruské pomocné síly. Exodus diplomatů se podle médií nečeká.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policie zatkla vražedkyni propuštěnou z vězení kvůli těhotenství

Policie zatkla vražedkyni Petru Janákovou, která byla z vězení propuštěna díky těhotenství. Podezírá ji z křivého obvinění a žádá pro ni vazbu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy