Thajský král formálně schválil armádní puč

ČTK ČTK
26. 5. 2014 7:59
Šestaosmdesátiletý monarcha se ceremonie nezúčastnil, generál ale slíbil národu řešení problémů.
Generál Prajutch Čan-Oča, který minulý týden provedl v Thajsku státní převrat, během ceremonie v královském paláci.
Generál Prajutch Čan-Oča, který minulý týden provedl v Thajsku státní převrat, během ceremonie v královském paláci. | Foto: Reuters

Bangkok - Šéf armády a vůdce státního převratu Prajutch Čan-Oča byl v thajském královském paláci schválen coby šéf vládní vojenské rady.

Oficiální ceremonie se ale osobně nezúčastnil thajský monarcha, 86letý král Pchúmipchon Adundét, napsala agentura AFP.

Jak dodala agentura Reuters, monarchie tak oficiálně posvětila státní převrat, který armáda provedla minulý týden.

Astronomicky příznivý čas

Generál Prajutch Čan-Oča také poprvé od převzetí moci promluvil k národu.

"V zájmu obnovy míru a pořádku a v zájmu jednoty země král pověřil generála Prajuta Čan-Oču vládou země počínaje tímto okamžikem," uvádí se v královském nařízení, které citovala AFP.

Královská ceremonie, která je důležitou formalitou v zemi, kde monarchie zůstává nejvýznamnější institucí, začala v 10:49 místního času (05:49 SELČ). Důvod této hodiny nebyl vysvětlen, ale patrně šlo o čas považovaný za astrologicky příznivý.

V prohlášení Čan-Oča slíbil pevné prosazování práva, aby se politická situace mohla zlepšit. Varoval, že nebude mít na vybranou jinou možnost než sáhnout k použití síly, pokud by v zemi znovu propukly protesty.

Najdu řešení problémů

Thajce vyzval ke klidu a slíbil jim uspořádat volby tak brzy, jak to bude možné. Žádné termíny ale zatím neupřesnil. A lidem přislíbil také to, že najde řešení problémů schémat prodeje rýže, což byl jeden z důvodů nespokojenosti obyvatel vůči vládě odvolané premiérky Jinglak Šinavatrové.

Armáda se chopila moci v zemi minulý čtvrtek, aby ukončila šest měsíců trvající vlnu často násilných protivládních protestů proti vládě Šinavatrové.

Hned na úvod armáda zadržela desítky lidí, většinou spojených s vládou Šinavatrové, pozastavila platnost armády, rozpustila Senát a zavedla cenzuru médií.

Komukoli, kdo urazí monarchii nebo poruší vojenské příkazy, hrozí, že stane před vojenským soudem.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také sílný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy