Thajská armáda po puči zadržela expremiérku Šinavatrovou

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2014 15:50
Generálové zároveň zakázali 155 lidem včetně politiků a aktivistů vycestovat ze země.
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová ustála tlak ulice. Odchod z funkce jí kvůli zneužití moci nařídil ústavní soud.
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová ustála tlak ulice. Odchod z funkce jí kvůli zneužití moci nařídil ústavní soud. | Foto: Reuters

Bangkok - Thajská armáda si po čtvrtečním puči předvolala celou svrženou vládu a členy politicky vlivné rodiny Šinavatrových, která stojí v samotném centru vlekoucího se konfliktu.

Generálové zároveň zakázali 155 lidem včetně politiků a aktivistů vycestovat ze země.

Předvolání uposlechla thajská expremiérka Jinglak Šinavatrová, která dorazila do vojenského komplexu v Bangkoku.

A společně s několika svými příbuznými byla zadržena. "Zatkli jsme Jinglak, její sestru a švagra," řekl agentuře Reuters nejmenovaný armádní zdroj.

Foto: Aktuálně.cz

Šinavatrová musela z úřadu premiérky odstoupit 7. května poté, co ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci.

Prozatímním předsedou vlády se stal člen jejího kabinetu Niváttumrong Búnsongpajsan, kterého ale sesadila ve čtvrtek armáda.

"Chci, aby státní úředníci pomohli zajistit chod země. Před volbami musíme uskutečnit hospodářské, sociální a politické reformy. Pokud bude situace klidná, jsme připraveni vrátit moc do rukou lidu," řekl armádní šéf Čan-Oča.

Vojáci nejsou takřka vidět

Zatím není jasné, proč si armáda předvolala více než stovku lidí včetně svrženého premiéra a několika členů rodiny Šinavatrových.

Armáda uvedla, že chce tímto krokem "udržet mír a vyřešit problémy země".

K dispozici dosud nejsou ani informace, kolik z předvolaných se skutečně dostavilo nebo ještě dostaví do vojenského komplexu v Bangkoku, když není jasné, jaké má armáda záměry, napsala agentura AP.

Podle novinářů v ulicích Bangkoku přítomnost armády prakticky není vidět. Ulice byly prázdnější než obvykle, ale stále plné prodavačů i lidí mířících do práce.

Všechny školy a univerzity zůstaly na rozkaz armády zavřené. V noci platil zákaz vycházení a neobjevily se žádné zprávy o násilnostech.

Se znepokojením na zprávu o převratu zareagovala řada zahraničních zemí včetně Spojených států, Japonska či Austrálie, které nad posledním vývojem v Thajsku vyjádřily zklamání. USA uvedly, že pro převrat nevidí "žádné ospravedlnění".

Čtvrteční vojenský převrat, který je druhým za posledních osm let, se odehrál bez jediného výstřelu.

Armáda pozastavila platnost ústavy, vyhlásila zákaz nočního vycházení a zákaz shromažďování více než pěti lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy