Televizní zprávy jinak, animace nahradila skutečnost

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 2. 2010 11:20
Animované zpravodajství zaplňuje mezeru tam, kde chybí televizní záběry
Foto: Aktuálně.cz

Taipei - Tchajwanský miliardář Jimmy Lai přišel s originálním nápadem, jak v televizním zpravodajství nahradit to hlavní: záběry z míst, kde kamery nebyly. Použil místo nich animaci či hranou sekvencí a u diváků zatím uspěl.

Ve výsledku se skutečné záběry mísí s prací animátorů. Podle CNN se záběry z tchajwanského animovaného zpravodajství okamžitě staly nejsledovanějšími na videoserveru Youtube.com.

Doslova internetovým hitem se stala animovaná autonehoda, jejímž účastníkem byl golfista Tiger Woods.

Odpůrci nové formy zpravodajství tvrdí, že animované zpravodajství nemá takovou výpovědní hodnotu. Pro autory je ale asi podstatné, že se lidem líbí.

Jimmy Lai je v Hong Kongu a na Tchaj-wanu známým mediálním magnátem, který se orientuje především na bulvár. Během uplynulých dvou a půl let do projektu animovaných zpráv své společnosti Next Media investoval 30 milionů dolarů a nyní je jeho studio, které zaměstnává 130 lidí, schopno během několika hodin převést jakoukoliv událost do animované podoby.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Denně takto vznikne asi dvacítka zpráv, které jsou kombinací animací a skutečných televizních záběrů. Ty se pak objevují na stránkách zpravodajského serveru Lai's Apple Daily.

"V televizním zpravodajství chybí hodně záběrů a my svou činností zaplňujeme obrovskou mezeru na trhu," vysvětluje Jimmy Lai.

Animované zpravodajství si už ale na Tchaj-wanu i v Hong Kongu vysloužilo silnou kritiku za naturalistickou povahu zveřejňovaných záběrů. Tchajwanská vláda například nedovolila, aby se animované zpravodajství dostalo do televize, a udělila společnosti Next Media pokutu 30 tisíc dolarů.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy