Televize čelí žalobě. Kvůli přenosu z útoků v Paříži

Zahraničí Zahraničí
3. 4. 2015 14:39
Stanice BFM TV údajně svým živým vysíláním ze zásahu u košer lahůdkářství ohrozila životy lidí.
Hon na teroristy - Další přestřelka v Paříži
Hon na teroristy - Další přestřelka v Paříži | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská televizní stanice BFM TV čelí žalobě.

Jak napsal britský The Telegraph, na soud se obrátila šestice lidí, kteří se během lednového teroristického útoku skrývali v pařížském košer lahůdkářství, na něž zaútočil islamista Amedy Coulibaly.

Podle právního zástupce žalující strany Patricka Klugmana mohly záběry z místa činu vážně ohrozit ty, kteří se na místě ukrývali.

Přímý přenos dramatu, které ve francouzské metropoli po několika hodinách ukončil až zásah policejního komanda, totiž odhalil skupinku lidí, kterou jeden ze zaměstnanců obchodu ukryl do chladicí místnosti. Byly mezi nimi i tříleté dítě a měsíc staré nemluvně.

Ukrývající se lidé kontaktovali pomocí mobilů své příbuzné a blízké.

"Když se informace dostala na veřejnost, nastala naprostá panika mezi lidmi v suterénu a jejich blízkými. Mohlo to znamenat jejich konec," vysvětlil Klugman.

Připad už zkoumá prokuratura

Pokud by útočník v danou chvíli věděl, co televize vysílá, mohlo jednání médií podle právníka "přímo vést k vyprovokování k trestnému činu" a ohrožení života jeho klientů.

Úřady už zahájily předběžné vyšetřování způsobu, jakým zpravodajská stanice BFM událost kryla, dodává ČTK.

Zjišťují, zda by proti ní mohla být vznesena obžaloba za ohrožování lidských životů, řekla novinářům mluvčí prokuratury Agnes Thibaultová-Lecuivreová. Je podle ní příliš brzy hovořit o tom, jaký trest může stanici hrozit.

K útoku na obchod s potravinami došlo v Paříži 9. ledna, tedy dva dny po střelbě v redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. Celkem si dvojice teroristických útoků vyžádala 17 mrtvých.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů. Jejich počet se za poslední dva měsíce zdvojnásobil

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21 tisíc dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz. Napsala to agentura AP s odkazem na uniklé utajované vládní dokumenty, podle nichž se počet dětí migrantů, od batolat až po nezletilé, v péči úřadů za poslední dva měsíce zdvojnásobil. Řada právníků a aktivistů přitom tvrdí, že některá zařízení ohrožují bezpečnost a zdraví dětí.

Do USA v poslední době vstupuje velké množství dětí ze zemí Střední a Jižní Ameriky. Jeden z důvodů nárůstu jejich počtu vychází z mimořádného příkazu exprezidenta Donalda Trumpa, který s odkazem na nebezpečí šíření koronaviru v podstatě uzavřel jižní hranici USA pro všechny migranty. Nynější administrativa však umožnila vstup migrujícím dětem, pro dospělé však zákaz ponechala. Řada rodičů proto nyní vysílá svoje děti přes hranici samotné, většina z nich již totiž má členy rodiny či vzdálenější příbuzné v USA a doufají, že se k nim děti rychle dostanou.

Děti však na jejich cestě nejprve zadrží američtí celníci, kteří je pak předají do vyřízení všech formalit do vládních ubytovacích zařízení. Aby si úřady s nedávným přílivem dětí poradily, založila Bidenova administrativa nouzová zařízení například ve vojenských základnách, na stadionech či v kongresových centrech. Ta přitom kvůli svému zvláštnímu statusu nemusí splňovat některá zákonná kritéria a jsou do značné míry mimo dohled veřejnosti. Vláda do nich rovněž nepouští novináře s odvoláním na ochranu soukromí dětí a pandemii covidu-19.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí. "Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil.

Podle webu The Times of Israel raketa zasáhla v Aškelonu rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy