Televize čelí žalobě. Kvůli přenosu z útoků v Paříži

Zahraničí Zahraničí
3. 4. 2015 14:39
Stanice BFM TV údajně svým živým vysíláním ze zásahu u košer lahůdkářství ohrozila životy lidí.
Hon na teroristy - Další přestřelka v Paříži
Hon na teroristy - Další přestřelka v Paříži | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská televizní stanice BFM TV čelí žalobě.

Jak napsal britský The Telegraph, na soud se obrátila šestice lidí, kteří se během lednového teroristického útoku skrývali v pařížském košer lahůdkářství, na něž zaútočil islamista Amedy Coulibaly.

Podle právního zástupce žalující strany Patricka Klugmana mohly záběry z místa činu vážně ohrozit ty, kteří se na místě ukrývali.

Přímý přenos dramatu, které ve francouzské metropoli po několika hodinách ukončil až zásah policejního komanda, totiž odhalil skupinku lidí, kterou jeden ze zaměstnanců obchodu ukryl do chladicí místnosti. Byly mezi nimi i tříleté dítě a měsíc staré nemluvně.

Ukrývající se lidé kontaktovali pomocí mobilů své příbuzné a blízké.

"Když se informace dostala na veřejnost, nastala naprostá panika mezi lidmi v suterénu a jejich blízkými. Mohlo to znamenat jejich konec," vysvětlil Klugman.

Připad už zkoumá prokuratura

Pokud by útočník v danou chvíli věděl, co televize vysílá, mohlo jednání médií podle právníka "přímo vést k vyprovokování k trestnému činu" a ohrožení života jeho klientů.

Úřady už zahájily předběžné vyšetřování způsobu, jakým zpravodajská stanice BFM událost kryla, dodává ČTK.

Zjišťují, zda by proti ní mohla být vznesena obžaloba za ohrožování lidských životů, řekla novinářům mluvčí prokuratury Agnes Thibaultová-Lecuivreová. Je podle ní příliš brzy hovořit o tom, jaký trest může stanici hrozit.

K útoku na obchod s potravinami došlo v Paříži 9. ledna, tedy dva dny po střelbě v redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. Celkem si dvojice teroristických útoků vyžádala 17 mrtvých.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřel Jindřich Forejt. Bývalý hradní protokolář podlehl podle informací Blesku komplikacím spojeným s mrtvicí.

Úmrtí Forejta oznámil na twitteru Daniel Herman. "Jindřich Forejt, bývalý hradní protokolář, zemřel. V různých pozicích jsme se řadu let potkávali. I když naše setkávání bylo často dosti komplikované, skláním se před majestátem smrti a přeji zesnulému lehké odpočinutí. R.i.P," napsal Herman.

 

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy