Tchajwanci ve velkém nakupují litevskou čokoládu i rum. Bojují tak proti Číně

Jana Václavíková Jana Václavíková
16. 1. 2022 12:56
Litevský obchodník Ricardas Sedinkinas žije na Tchaj-wanu už dva roky. V poslední době ale na něj místní obyvatelé reagují jinak než dosud. Chtějí se s ním fotit nebo mu jen tak potřást rukou. Tchaj-wan a Litva se totiž politicky sbližují, což se projevuje i na ulicích. Navzdory Číně, která ostrov považuje za svou součást a utužování vztahů se snaží zastavit.
Setkání tchajwanské prezidentky Tsai Ing-wen se zástupci litevského parlamentu.
Setkání tchajwanské prezidentky Tsai Ing-wen se zástupci litevského parlamentu. | Foto: Taiwan Presidential Office/Handout via REUTERS

"Děje se to všude. Jdu si koupit oběd, a když se dozvědí, že pocházím z Litvy, všichni začnou tleskat," vysvětluje Sedinkinas, jak se jeho život změnil. "Obecně jsou Tchajwanci přátelští. Tohle je ale bezprecedentní," dodává a americký deník Washington Post doplňuje, že taxikáři navíc odmítají přijímat od litevských zákazníků peníze.

Místní se zároveň zajímají o detaily ze života v Litvě - zda se tam mluví anglicky nebo jaké jídlo lidé v pobaltské zemi jedí. Začali také finančně podporovat litevské neziskové organizace.

Stoupla i poptávka po litevském pivu, tradičním kvašeném nápoji s alkoholem nebo po čokoládě. Majitelka obchodu s cukrovinkami Beryl Chen musela v létě dokonce na nějakou dobu zavřít, když poptávka po litevských sladkostech překonala její možnosti. Na podzim proto otevřela už druhou pobočku. 

Náhlý zájem o Litvu na Tchaj-wanu způsobilo posílení vztahů mezi jinak vzdálenými zeměmi. Tchaj-wan loni v listopadu otevřel v Litvě svou zastupitelskou kancelář nesoucí označení "Tchaj-wan". Země přitom nemají oficiální diplomatické vztahy, což znamená, že Litva uznává jako zástupce obyvatel ostrova Čínskou lidovou republiku. A ta Tchaj-wan považuje za svou součást a snaží se ho diplomaticky odstřihnout od zbytku světa.

V jiných zemích, včetně Česka, to političtí představitelé řeší tím, že tchajwanský úřad nese název "Tchaj-pej" podle hlavního města ostrova. Peking proto označil Litvu za zrádného podporovatele tchajwanského separatismu, který bude "smeten do koše dějin".

"Čína nás utlačuje, takže když se některé země v Evropě chovají k nám pěkně, je to dobrá věc," myslí si čtyřiašedesátiletý Charles Wang, který začal nakupovat litevskou čokoládu poté, co pobaltská země loni poskytla jeho vlasti desítky tisíc vakcín proti koronaviru.

Stejně to vnímá i David Yeh, majitel baru Little Ones, jehož název zní v čínštině podobně jako Litva (Li-tchao-wan). Podnik nabízí litevské pokrmy a nápoje a jeho zeď zdobí vlajka evropského státu. "Ani nemusíte opustit zemi a cítíte se jako v Litvě," říká Yeh, který však Litvu nikdy nenavštívil. "Když to Tchaj-wan potřeboval nejvíc, tahle malá země s málo lidmi a omezenými zdroji byla ochotná pomoci. To je výjimečné," myslí si. 

Čínské vyhrožování nefunguje

Peking se otevření tchajwanské kanceláře v Litvě snažil různými způsoby zabránit. Stáhl své diplomaty z Vilniusu nebo zablokoval dovoz litevského zboží do Číny - až na hranicích se dopravci dozvěděli, že přes dvacet tisíc lahví litevského rumu se do země nedostane. Také nesměli vyložit další zboží ze 120 kontejnerových lodí, píše deník Financial Times.

"Náš partner v Číně nám řekl, že je s produkty z Litvy něco v nepořádku," popsal problém ředitel nápojové firmy Marius Horbačauskas. Čínští celníci nevpustili do země ani součástky určené pro německou automobilku Continental, protože část z nich pocházela z Litvy.

A jaká byla reakce malého ostrova? Rum následně skoupila tchajwanská společnost pro prodej tabáku a alkoholu, píše britská stanice BBC.

"Vnímáme ten problém, ale necouvneme. Je to otázka naší suverenity," uvedl Matas Maldeikis z parlamentní skupiny pro vztahy Litvy s Tchaj-wanem.

Výzkumnice Zsuzsa Anna Ferenczyová si myslí, že Čína tímto "bojem" s Litvou sleduje víc. Peking očekává, že když "bude přísný k Litvě, tak další země ustoupí, protože uvidí následky. Ale ve skutečnosti se děje opak". Obchodní dohodu s Litvou na 600 milionů dolarů (12,9 miliardy korun) loni v listopadu podepsaly Spojené státy a Evropská unie uvedla, že "se postaví jakémukoliv politickému nátlaku a donucovacím prostředkům" uplatňovaným vůči členským státům. Solidaritu s Litvou vyjádřily i Francie, Německo a Velká Británie. 

Za podporu pomoc s výrobou čipů

Tchajwanská vláda na oplátku oznámila, že Litvu podpoří i jinak a vytvoří první investiční fond, prostřednictvím kterého pobaltská země získá 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun). První část peněz by měla do Litvy zamířit už v tomto roce.

"Je načase, abychom vám pomohli s vašimi problémy," cituje list Financial Times náměstka tchajwanského ministra zahraničí.

Jedním z odvětví, do kterého bude Tchaj-wan investovat, je výroba čipů v Litvě. Na Tchaj-wanu se vyrobí největší množství čipů na světě a kvůli jejich nedostatku musely omezit výrobu automobilky nebo výrobci spotřební elektroniky.

Do evropské země proto přijede v první polovině letošního roku expertní skupina, která zhodnotí technologii a navrhne další strategii ve vývoji čipů. Následně pomůže i s jejím zavedením, řekl pro magazín Politico Eric Huang z Tchajwanské zastupitelské kanceláře v Litvě. Na vývoji čipů v Evropské unii chce Tchaj-wan spolupracovat také s Českem a Slovenskem, doplňuje ČTK.

"Tchaj-wan hraje svoji ekonomickou kartu chytře," domnívá se Mathieu Duchatel z asijského programu francouzského Institutu Montaigne. Tchaj-wan má podle něj konkrétní produkt, který může nabídnout a který jiné země ocení. Tím zlepší i své postavení na mezinárodním poli. Duchatel to nazývá "formou ekonomického státnictví".

Video: Kvůli nedostatku čipů kulháme, horší období jsem ve Škodovce nezažil, říká Povšík

Kvůli omezení výroby má problém kolem 25 tisíc lidí, zaměstnanci o tom přemýšlí a bojí se o místo, říká šéf odborů ve Škoda Auto. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy