Také dnes zemře hladem 15 tisíc dětí

opa
3. 5. 2006 0:01
New York - Stovky dobrovolníků dětského fondu pomáhají denně v odlehlých vesnicích rodinám s podvyživenými dětmi. Jejich počet přesto klesá pomalu.

Přestože svět produkuje dostatek potravin k nasycení celé lidské populace, vinou mnoha faktorů trpí stamiliony lidí podvýživou. Plných 146 milionů přitom připadá na děti mladší pěti let. Potvrzuje to zpráva Dětského fondu UNICEF.

Podle fondu stojí nedostatečná výživa až za 53 procenty úmrtí dětí mladších pěti let. Denně na ni přitom umírá kolem patnácti tisíc dětí.

I ty, které přežijí, jsou však často poznamenány do konce života. Trpí nedostatečný vzrůstem, nedokonalým imunitním systémem a sníženým intelektem.

Infobox

Miliony lidí trpí - mapujeme pro Vás problémy Afriky

 

Na vině přitom není výhradně malý přísun jídla, ale také nedostatek jódu, vitamínů a proteinů a nízká kalorická hodnota stravy. Výraznou roli hraje i zdravotní stav matky a skutečnost, zda matka dítě kojí, či ne. Výživa na samém počátku života je totiž pro rozvoj dítěte nejdůležitější.

Vzdělání jako potrava

Dětský fond UNICEF proti podvýživě vytrvale bojuje zejména právě podporou kojení, osvětou v oblasti správné výživy a dodáváním potřebných minerálů a vitamínů.

Podobně důležitý je i boj proti diskriminaci žen. Podle údajů UNICEF jsou totiž děti narozené ženám bez vzdělání vystaveny dvojnásobnému riziku úmrtí na podvýživu.

Konkrétní projekty pomáhají vesničanům opatřovat si potraviny a získávat peníze na další výživu. Například ve rwandském okrese Nyanza UNICEF vyškolil 641 takzvaných výživových instruktorů. Ti objíždějí místní vesnice a učí matky zásadám správné výživy, hygieny a péče o dítě.

Foto: Aktuálně.cz

Dodáme motyky, vypěstujte si večeři

Ve vesnici Mukoma UNICEF zajistil vybavení pro pěstování zeleniny. Kbelíky, motyky, hnojivo a sazenice teď pomáhají místním získávat potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Přebytky vesničané prodávají na trhu a získané peníze používají na další sazenice a šetří na horší časy.

Podobně řeší UNICEF potravinovou krizi v Nigeru. Do postižených oblastí dodává kozy, které jsou pro chudé rodiny zdrojem mléka, sýra, masa a případně peněz z prodeje těchto komodit.

Nejvíce trpí Asie

Přestože má veřejnost podvýživu spojenou zejména se subsaharskou Afrikou, více než polovina postižených dětí ve skutečnosti žije v jižní Asii. Podle údajů UNICEF dalších patnáct procent žije ve východní Asii a Pacifiku, dvanáct procent v západní a střední Africe, jedenáct procent ve východní a jižní Africe a pět procent na Středním východě a severní Africe.

Nejvíce dětí dnes trpí podvýživou v Indii.
Nejvíce dětí dnes trpí podvýživou v Indii. | Foto: www.auroville.com

Více než polovina dětí trpících podvýživou přitom žije v pouhých čtyřech státech. 57 milionů podvyživených dětí žije v Indii, 8 milionů v Bangladéši a Pákistánu a 7 milionů v Číně.

OSN chce snížit dětskou podvýživu na polovinu

Dlouhodobým cílem OSN je omezit úroveň dětské podvýživy do roku 2015 na 16 procent. Za uplynulých patnáct let se přitom podařilo tuto hodnotu snížit jen na 27 procent oproti 32 procentům z roku 1990, kdy projekt začal. Jak vyplývá z těchto údajů, zejména rozvojové země budou muset v boji s podvýživou značně přidat.

Ve chvíli, kdy do konce lhůty zbývá devět let, "tato zpráva jasně ukazuje, že svět musí přehodnotit své priority, aby cíle dosáhl," řekla výkonná ředitelka UNICEF Ann Venemanová.

"Ovšem stejně jasně dokládá, že omezení dětské podvýživy můžeme dosáhnout, pokud se poučíme z uplynulých patnácti let," dodala Venemanová.

 

Právě se děje

Další zprávy