Syrská armáda útočila na rebely, říká zpráva OSN

Zahraničí Zahraničí
15. 7. 2012 12:41
Zpráva OSN je v rozporu s tvrzením, že útok poblíž Hamá mířil na civilisty
Foto: Reuters

Damašek - Vládní útok na syrskou vesnici Trímsá se zaměřoval hlavně na domovy rebelů a aktivistů, tvrdí zpráva mise OSN.

Podle zprávy byly použity i těžké zbraně včetně, tanků, helikoptér, děl a minometů. Prohlášení vydala mluvčí OSN poté, co inspektoři navštívili místo čtvrtečního útoku, po kterém zůstalo na místě až 200 mrtvých.

Podle BBC je tak zpráva v rozporu s dosavadními zprávami o masakru civilistů. Odpovídá naopak spíš tvrzením vlády o tom, že útočila na to, čemu říká "hnízda teroristů" nebo skrýše rebelů.

Vláda v Damašku v neděli popřela, že čtvrteční násilnosti ve vesnici Trímsá byly masakrem. Incident označila za boj, při kterém zahynulo 37 ozbrojenců a dva civilisté.

"Cákance krve" na stěnách

Použití těžkých zbraní je každopádně porušením závazku, který syrské úřady daly speciálnímu vyslanci OSN a Ligy arabských států Kofi Ananovi.

"Útok na Trímsá nejspíš cílil na specifické skupiny a domy, zejména armádních zběhů a aktivistů," píše se v prohlášení OSN. "V místnostech několika domů byly kaluže a cákance krve spolu s nábojnicemi," uvádí se v něm dále.

Ve vesnici vzdálené 25 kilometrů severozápadně od města Hamá viděli pozorovatelé poničené domy a vypálenou školu. Pozorovatelé uvedli, že počet obětí není jasný a že se do vesnice vrátí v neděli.

Prohlášení syrské armády uvádí, že skrýše byly zničeny, mnoho rebelských bojovníků - nebo jak jim vláda říká "teroristů" - bylo zabito a pozatýkáno. Záběry některých z nich pak přinesla státní televize spolu s velkým množstvím zbraní a munice, které byly údajně zabaveny.

Zvláštní zmocněnec pro Sýrii Kofi Anan reagoval na zabíjení nazlobeně, když prohlásil, že je "šokován a zděšen." Generální tajemník OSN Pan Ki Mun řekl, že útok vrhá "vážné pochyby" na závazek prezidenta Sýrie Bašára Asada dodržovat mírový plán. Americká ministryně zahraničí Hilary Clintonová prohlásila, že syrská armáda v Trímsá "úmyslně vraždila civilisty".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy