Svět slavil 95 let Nelsona Mandely, dle dcery je mu líp

ČTK ČTK, Jana Černá
18. 7. 2013 18:26
Bývalý prezident leží v nemocnici s plicní infekcí, jeho zdravotní stav se zlepšuje
Oslav Mandelových narozenin se účastní všichni bez ohledu na věk.
Oslav Mandelových narozenin se účastní všichni bez ohledu na věk. | Foto: Reuters

Johannesburg - Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela, který ve čtvrtek oslavil 95. narozeniny, je stále v nemocnici. Jeho zdravotní stav se ale zlepšuje, oznámil jihoafrický prezident Jacob Zuma.

Bojovník proti apartheidu je hospitalizován od 8. června kvůli opětovné plicní infekci. Na konci června se dokonce spekulovalo o tom, že brzy zemře.

"Madiba zůstává v nemocnici, lékaři ale potvrdili, že se jeho zdravotní stav vytrvale zlepšuje," citovala agentura Reuters jihoafrického prezidenta, který použil kmenové jméno nositele Nobelovy ceny za mír. "Děkujeme všem, kdo podporují Madibu během jeho hospitalizace s nezměrnou láskou a citem," dodal.

Bývalému prezidentovi zazpívali k narozeninám školáci.
Bývalému prezidentovi zazpívali k narozeninám školáci. | Foto: Reuters

Mandelovo výročí si různými akcemi připomněl celý svět. V Jihoafrické republice čtvrteční oslavy začaly, když miliony školáků po celé zemi zazpívaly bývalému prezidentovi píseň Happy Birthday.

Dobrovolníci uctí 67 let Mandelovy politické činnosti 67 minutami charitativních prací, při nichž budou mimo jiné opravovat školy a sirotčince, uklízet nemocnice či rozdávat jídlo chudým.

Prezident Zuma se osobně zúčastnil darování domů chudým bělošským rodinám v oblasti metropole Pretorie.

Mnoho lidí přichází ve čtvrtek s gratulacemi před pretorijskou nemocnici.
Mnoho lidí přichází ve čtvrtek s gratulacemi před pretorijskou nemocnici. | Foto: Reuters

Před pretorijskou nemocnicí, kde se Mandela zotavuje, se stále shromažďují gratulanti a nechávají tam vzkazy na exprezidentovu podporu.

Narozeniny jihoafrického exprezidenta si připomíná i OSN, která čtvrtek prohlásila za Mezinárodní den Nelsona Mandely. Blahopřání k narozeninám zaslali Mandelovi vůdci mnoha zemí, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy s chotí Michelle.

Povzbuzující vzkazy se na plotě nemocnice objevují už od počátku Mandelova pobytu.
Povzbuzující vzkazy se na plotě nemocnice objevují už od počátku Mandelova pobytu. | Foto: Reuters

Mandelova dcera Zindzi v předvečer oslav prohlásila, že stav jejího otce se značně zlepšil.

Když ho v úterý navštívila, sledoval prý se sluchátky televizi a komunikoval očima a rukama. Zindzi vyjádřila přesvědčení, že její otec bude již brzy propuštěn do domácího léčení.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 1 hodinou

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy