Svět čelí potravinové krizi. Budou lidé umírat hlady?

pav
13. 4. 2008 14:12
Je to vážné, tvrdí představitelé globálních institucí
Výmluvné gesto šéfa Světové banky Roberta Zoellicka na tiskové konferenci ve Washingtonu, kde se projednával drastický růst cen základních potravin, jako je rýže či chléb
Výmluvné gesto šéfa Světové banky Roberta Zoellicka na tiskové konferenci ve Washingtonu, kde se projednával drastický růst cen základních potravin, jako je rýže či chléb | Foto: Reuters

Washington/Řím/Manila - Představitelé asistenčních programů Organizace spojených národů, Světové banky (SB) i Mezinárodního měnového fondu (MMF) hovoří jasně: Pokud vlády na celém světě urychleně nezakročí proti momentálnímu prudkému nárůstu cen potravin, hrozí destabilizace chudších zemí a v konečném důsledku i globální ekonomická krize.

"Ceny potravin se od konce roku 2006 k dnešnímu dni zvýšily o 48 procent. To je obrovský nárůst a může smazat veškerý pokrok, jehož jsme dosáhli v boji se světovou chudobou," prohlásil výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn.

"Tisíce, statisíce lidí, budou hladovět. Děti budou trpět podvýživou a ponesou následky celý život," řekl šéf fondu novinářům po sobotním zasedání řídícího výboru MMF ve Washingtonu. "Není to ale jen humanitární otázka," dodal s poukazem na to, že problém může vyústit v obchodní nerovnováhu, která se promítne i do vývoje ve vyspělých zemích.

Výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn
Výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn | Foto: Reuters

Počet zemí, kde lidé vyšli do ulic vyjádřit svou frustraci ze zdražování a nedostatku základních potravin, začíná rychle narůstat. Protesty, místy i násilné, jsou hlášeny z Asie, Afriky i Latinské Ameriky.

Čtěte více: Svět protestuje proti zdražování potravin. A bude hůř

"V řadě rozvojových zemí utratí lidé až tři čtvrtiny svého příjmu za jídlo. Když vzrostou ceny základních potravin, je to pro ně těžká rána," vysvětluje prezident Světové banky Robert Zoellick.

"Jen za poslední dva měsíce ceny rýže doslova proletěly stropem a dosáhly takřka historického maxima. Na celém světě vzrostly v průměru o 75 procent, na některých trzích dokonce ještě víc. A dá se očekávat, že to bude pokračovat," dodal.

I proto byl na začátek června svolán do Říma, kde sídlí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), summit, který má potravinovou krizi řešit.

Protest proti růstu cen v somálském Mogadišu
Protest proti růstu cen v somálském Mogadišu | Foto: Reuters

Podle generálního ředitele FAO Jacquese Dioufa se budou světoví představitelé radit, jak dosáhnout toho, aby si zemědělci na celém světě mohli i při nynějším nárůstu cen dovolit nakoupit osivo, hnojivo a krmivo.

"Realita je taková, že už teď při protestech umírají lidé," prohlásil Diouf na tiskové konferenci v Římě. "Umírají zatím v důsledku reakcí na nynější situaci a pokud nepřijmeme potřebné kroky, hrozí, že brzy začnou umírat hlady."

V poslední situační zprávě o stavu potravin ve světě FAO konstatuje, že potravinová krize bezprostředně hrozí 37 zemím. Jsou mezi nimi i Filipíny, jeden z největších světových dovozců rýže, kde v uplynulých dnech propukla panika kolem nedostatku této základní potraviny a její rostoucí ceny.

Právě z toho důvodu Manilu navštívil zástupce prezidenta Mezinárodního fondu OSN pro zemědělský rozvoj (IFAD) Kevin Cleaver, který se s tamní prezidentkou Glorií Macapagalovou-Arroyovou shodl, že nejlepší odpovědí na nynější problémy bude zvýšení produkce.

Filipínský voják kontroluje v Manile pytlíky rýže, které jsou na pokyn místní vlády prodávány za zvýhodněné ceny těm nejpotřebnějším
Filipínský voják kontroluje v Manile pytlíky rýže, které jsou na pokyn místní vlády prodávány za zvýhodněné ceny těm nejpotřebnějším | Foto: Reuters

"Světová potravinová krize je realitou," prohlásil Cleaver v Manile s tím, že už 33 zemí hlásí nepokoje kvůli nedostatku potravin a jejich rostoucím cenám.

To, že je svět vývojem zaskočen, připisuje americký ekonom na vrub tomu, že si lidé často nechávají ukolébat nebo jsou příliš zahleděni do svých vlastních problémů.

Čtěte také: Varování: Svět sní víc, než stačí vyrobit. Bude hlad?

"Pořád ještě je však čas, aby vlády přijaly opatření k odvrácení hladomoru," dodal

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy