Švédský premiér má na vybranou: populisté nebo Zelení

Radim Klekner Radim Klekner
20. 9. 2010 18:15
Volby dopadly právě tak, jak si Švédové nepřáli. Pyrrhovým vítězstvím premiéra.
Švédský premiér Reinfeldt je přesvědčený Evropan, a proto spolupráci se Švédskými demokraty odmítá
Švédský premiér Reinfeldt je přesvědčený Evropan, a proto spolupráci se Švédskými demokraty odmítá | Foto: Reuters

Stockholm - Středopravá Aliance pro Švédsko, která v nejlidnatější skandinávské zemi vládne již čtyři roky, si podle všeho zasloužila vyhrát nedělní parlamentní volby.

Švédský státní dluh patří mezi vyspělými zeměmi - také díky vysokým daňovým odvodům do rozpočtu - k těm nejmenším. A nezaměstnanost se kabinetu premiéra Frederika Reinfeldta podařilo i v čase světové finanční krize udržet pod evropským průměrem.

Předseda vlády dokázal volební získ své Umírněné koaliční strany oproti roku 2006 ještě navýšit a jednoznačně porazit blok sociálních demokratů, zelených a postkomunistické levice. Aliance pro Švédsko získala 49,2 procenta, opozice o 5,6 procenta méně.

Plány však premiérovi zkřížil nováček ve stockholmském Riksdagu, protievropští Švédští demokraté požadující drastické omezení přistěhovalectví. Se svými dvaceti poslanci připravili Reinfeldta o jasnou vládní většinu.

Premiér o víkendu zopakoval své předchozí prohlášení, podle kterého povolební spolupráce s "pravicovými populisty" nepřipadá v úvahu. Teď zřejmě bude muset svá slova korigovat.

Opatrní Zelení

Zelení, které láká do vlády, se totiž k jeho nabídce zatím stavějí negativně. Jejich program se navíc nemusí některým členům stávající vládní koalice zamlouvat. Je dosti radikální.

Švédští Zelení požadují navýšení daně z pohonných hmot, rozvoj sítě vysokorychlostních příměstských vlaků, vyšší dotace do veřejné dopravy a zejména postupné uzavření deseti zastaralých jaderných elektráren v zemi.

"Domníváme se, že jsme od voličů nedostali mandát k tomu, abychom se stali součástí vládní koalice," vyslovila se v pondělí poměrně jednoznačně předsedkyně strany Maria Wetterstrandová.

Mnohem vstřícnější jsou Švédští demokraté.

Švédsko má mezi skandinávskými zeměmi největší procento přistěhovalců
Švédsko má mezi skandinávskými zeměmi největší procento přistěhovalců | Foto: Aktuálně.cz

"Očekáváme, že nás ostatní strany budou brát jako rovnocenného partnera a jsme proto připraveni s nimi hovořit," citovala agentura Reuters šéfa strany Jimmieho Akessona.

Švédští demokraté dělali před volbami vše, co bylo v jejich silách, aby se zbavili nálepky neonacistické strany ovládané radikály s vyholenými lebkami, jakou si získali v minulých letech.

Trvají ale na tom, že by počet imigrantů, které Švédsko každoročně přijímá, měl klesnout o devadesát procent. Přistěhovalci představují čtrnáct procent švédské populace, což je nejvíc mezi skandinávskými zeměmi.

Umírněná strana, umírněná politika

Reinfeldt si voliče získal nejenom svým umírněným vystupováním, nýbrž také umírněnou politikou, kterou vedl. Tradiční "švédský model" počítající se štědrými sociálními dávkami se nesnažil zlikvidovat.

Pouze jej chtěl korigovat částečným snižením daní a odbouráním některých dávek v nezaměstnanosti, aby se jeho země v budoucnosti nevydala cestou vysokého zadlužení po vzoru Řecka.

Ve své koalici měl ostatně vedle konzervativních křesťanských demokratů, také sociálně liberální Lidovou stranu a Stranu středu, která se cítí být "venkovskou" alternativou k Zeleným.

Teď se musí rozhodnout, zda do vlády přizve pátou politickou formaci, navíc takovou, jakou si pro koaliční jednání nepřál.

"Máme tady scénář, kterému se většina švédských voličů chtěla vyhnout," tvrdí politolog Ulf Bjereld z Gothensburgské univerzity. "Jazýčkem na vahách politické moci se stala xenofobní strana."

Pokud se Reinfeldt nedohodne se Zelenými a spolupráci se Švédskými demokraty definitivně zamítne, nezbude mu podle všeho nic jiného než vytvořit velkou koalici se sociálními demokraty.

Další alternativou je menšinová vláda a tedy hrozba, že zemi dříve či později čekají předčasné volby. A ty by mohly skončit ještě vyššími volebními zisky Švédských demokratů, než tomu bylo v neděli.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy