Svědectví: Černé otrokyně drtí kámen, muži hrají fotbal

Julien Pretot (Reuters)
23. 2. 2008 17:22
Reportáž ze země, kde ženy dřou jako ve středověku
Ženy pracují šest dní v týdnu. Pouze v neděli mají čas jít do kostela.
Ženy pracují šest dní v týdnu. Pouze v neděli mají čas jít do kostela. | Foto: Reuters/Siphiwe Sibeko

Sekondi - Stojí v sálajícím horku a čeká, až drtiči kamene naplní velkou kovovou mísu více než 30 kilogramy žulové drti a umístí ji na hlavu mladé ženy.

Ta je pak musí nést asi 100 metrů, vyšplhat dvě patra do rozestavěného domu, vysypat je a vrátit se ven pro další.

Obvyklý způsob, jak se na pobřeží Guinejského zálivu v Ghaně staví luxusní vily.

Mansa, křehká třiadvacetiletá dívka, absolvuje podobnou cestu neustále dokola od 7 hodin ráno do 4 odpoledne, šest dní v týdnu. Pouze neděli má volnou, aby mohla navštívit kostel.

Spatřili jsme je cestou na fotbal

Poprvé jsme ji spatřili s fotografem Siphiwe Sibekem cestou na stadion Essipon, kde se konal africký fotbalový šampionát.

Zrovna jsem přiletěl z Francie a byl jsem ohromen, když jsem uviděl tak křehkou ženu dělat takový druh práce.

Některé ženy nemají kam dát děti, proto jsou s nimi po celý den na stavbách.
Některé ženy nemají kam dát děti, proto jsou s nimi po celý den na stavbách. | Foto: Reuters/Siphiwe Sibeko

Někteří kolegové říkají, že podobné výjevy lze spatřit v Africe běžně, ale Siphiwe, 35letý Jihoafričan, už roky fotografuje v nejchudších zemích černého kontinentu, v Mozambiku, Zimbabwe, Súdánu nebo Malawi, a nemůže pochopit, proč tuto těžkou práci dělají výhradně ženy.

"Chtěl jsem udělat nějaké fotky, protože ta práce ukazuje ženskou sílu. Ony jsou schopny během směny ještě hlídat děti. To je úžasné," řekl mi tehdy.

Mansa by si mohla vydělat 2,5 ghanských cedisů denně (asi 2,5 dolaru), ale dává přednost měsíčnímu platu 120 cedisů. To je méně než osmina platu státního úředníka.

Za 2 cedisy se člověk ani pořádně nenají. "Jsme hladové," přiznává.

Čtěte také: Děti patří do práce, ne do školy, myslí si Indie

Foto: Reuters/Siphiwe Sibeko

Otroctví existuje

Začala pracovat, když jí bylo šestnáct. Má dvě děti - dvouletého Juniora a čtyřletého Michaela. Její manžel pracuje jako taxikář. Když jsou oba v práci, o děti se stará sestra.

Jiné děti však zůstávají se svými matkami i v době, kdy nedaleko národního stadionu rozbíjejí kameny. V 35stupňovém horku si hrají s kameny, obklopeny vyzáblými zvířaty hledajícími něco k snědku.

Na pobřeží Guinejského zálivu v Ghaně vznikají nové luxusní stavby. Stavějí je však otroci.
Na pobřeží Guinejského zálivu v Ghaně vznikají nové luxusní stavby. Stavějí je však otroci. | Foto: Reuters/Siphiwe Sibeko

Projíždíme kolem nich každý den. Máváme, někdy se zastavíme na kus řeči. Chtějí vědět, odkud jsme a proč se o ně zajímáme. Říkáme jim, že svět by měl vědět o tom, že otroctví stále existuje, i když bylo dávno zakázáno.

Spolu s Mansou zde pracuje dalších deset žen, všechny s těžkými mísami plnými kamení na hlavách. Nedaleko odsud skupina mužů rozbíjí těžkými kladivy 50kilogramové žulové kvádry.

Ženy také mají kladiva, některá s nebezpečně rozviklanými násadami, a rozbíjejí kameny na ještě menší kousky. Někdy se při tom uhodí do prstu nebo do ruky.

Jedna žena drží hlavu v dlaních poté, co byla zasažena žulovými úlomky. Odchází, z dvoucentimetrové rány na čele crčí krev. "Občas se to stává. Nemůžeme s tím moc dělat," říkají.

Mladé ženy pracující na stavbách musejí tahat těžké mísy s kamením do schodů.
Mladé ženy pracující na stavbách musejí tahat těžké mísy s kamením do schodů. | Foto: Reuters/Siphiwe Sibeko

Ama Jaba je 54letou vedoucí této pracovní čety. Posbírá několik lístků ze stromu, který nazývá "cantoti" - koření běžně užívané při vaření.

Požvýká je, vyplivne do malé nádobky, přidá vodu a vyrobí tak tekutinu, která má zastavit krvácení.

"Každá má svou hromadu kamení," říká Ama Jaba. "Můžete přijít do práce kdykoliv, můžete také kdykoliv odejít. Záleží to jen na vás."

Žádná z dělnic nemá pracovní smlouvu.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy