Sumatra: Zničené vesnice vláda prohlási za masové hroby

Lucie Kalivodová
7. 10. 2009 10:15
Humanitární týmy z celého světa se nyní soustředí na přepravu pomoci obyvatelům
Foto: Reuters

Padang - Indonésie zvažuje, že čtyři vesnice na Západní Sumatře, které po silném zemětřesení z minulého týdne zavalil sesuv bahna, vyhlásí za masový hrob.

Informoval o tom Gamawan Fauzi, guvernér Západní Sumatry. Bahno pohřbilo zaživa asi 400 lidí. Většinu mrtvých se podle Fauziho nepodaří najít nebo budou jejich pozůstatky v pokročilém stádiu rozkladu.

"Pokud s tím budou lidé souhlasit, z náboženského hlediska je to v pořádku. Celou oblast jsme vyhlásili za masový hrob," řekl Fauzi.

Do Indonésie proudí po zemětřesení na Sumatře mezinárodní pomoc z celého světa, Padang se začíná pomalu probouzet k životu. V úterý byly znovu otevřeny některé školy i obchody.

Foto: Reuters

Záchranáři ale pátrání po stovkách až tisících lidí pohřešovaných ukončili.

"Nikdo nemohl přežít. Už jsme tu mašinerii zastavili," řekl agentuře AFP Haris Sarjana, velitel koordinující odklízecí operace. Počet obětí zatím podle oficiálních údajů překročil sedm stovek, zaměstnanec Červeného kříže ale potvrdil, že číslo se může vyšplhat až na tři tisíce.

Humanitární týmy a dobrovolníci z celého světa se nyní soustředí hlavně na přepravu pomoci obyvatelům, které zemětřesení odřízlo od světa v horských vesničkách a městečkách na západní straně ostrova.

Pomoc Sumatře

Sbírka humanitární organizace Adra: dárcovská sms ve tvaru DMS ASIE na číslo 87777 nebo číslo účtu: 40284028/0300, v. s. 395 (tajfun Ketsana), v. s. 396 (zemětřesení v Indonésii).

Finanční dary můžete zasílat také na dárcovské konto Charity ČR, číslo účtu 88444422/0800.

Konto sbírky SOS Sumatra 4810 4810/0300 společnosti Člověk v tísni nebo dárcovská SMS ve formě DMS Sumatra na číslo 87777.

Finanční příspěvky je možné zasílat také na číslo účtu: 219619502/0300 mezinárodní humanitární organizace CARE.

"Velké procento našich aktivit v tuto chvíli tvoří koordinace pomoci se zaměření na aktuální potřeby postižených. Zajišťujeme tedy stanová městečka, provizorní přístřešky a potravinovou pomoc," řekl Aktuálně.cz Peter Kern, spolupracovník české a indonéské organizace Adra, který pomáhá koordinovat pomoc v Padangu.

V pondělí Kern navštívil vesnici v oblasti blízko epicentra, ve které zahynulo na 250 lidí.

"Pocítil jsem tam tu tvrdou realitu. Pozůstalí museli identifikovat těla svých příbuzných. Mezi mrtvými byla například i těhotná žena, která byla těsně před porodem. To člověka dojme," řekl Kern.

"Na druhou stranu je ale pozitivní vidět, jak funguje pomoc ze světa - finanční prostředky, lékaři i léky už jsou na místě a vše začíná fungovat. Ohlas je veliký," dodal.

Kern společně se svým Adra týmem v tuto chvíli zjišťuje, kde a jak mohou pomoci, co je zapotřebí na daných místech udělat - proto také cestují do zasažených oblastí.

Na pořadu dne je shánění informací a koordinace pomoci.

"Šance na přežití pro zasypané po šesti dnech bez vody a jídla jsou teď už nulové," řekl americkému listu The New York Times Hiroaki Sano, koordinátor japonské humanitární pomoci, která na místo dorazila mezi prvními.

"Už tu nejsme nic platní. Proto jedeme domů," dodal. Nyní bude potřeba urychlit pátrání po tělech obětí a za pomoci buldozerů likvidovat trosky.

Zemětřesení o síle 7,6 stupně Richterovy stupnice zdevastovalo desítku okresů v provincii Západní Sumatra včetně její metropole Padangu.

Ve městě se zřítily desítky tisíc budov. Mohutné sesuvy půdy zcela zavalily v okrese Pariaman několik vesnic. Zničily množství silnic a mostů. Do odlehlých oblastí se lze proto jen těžko dostat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy