Střelec zabil ve škole 20 malých dětí, doma svou matku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 12. 2012 12:29
Obětí je 27, zemřel i útočník. Ke střelbě došlo v základní škole v americkém Newtownu
Lidé rozsvěcují svíčky před kostelem v Newtownu, kde v pátek zemřelo rukou střelce 27 lidí, z toho 20 dětí.
Lidé rozsvěcují svíčky před kostelem v Newtownu, kde v pátek zemřelo rukou střelce 27 lidí, z toho 20 dětí. | Foto: Reuters

New York -  Při střelbě v základní škole v Newtownu v americkém státě Connecticut v pátek přišlo o život 20 dětí, šest dospělých a útočník, dvacetiletý Adam Lanza. Ten předtím zabil v domě, kde žil, svou matku.

Oficiálně to oznámila místní policie. Podle jejího zástupce Paula Vance bylo 18 dětí mrtvých na místě a dvě zemřely po převozu do nemocnice. Jeden člověk je zraněný. Střílelo se ve dvou místnostech.

Do základní školy Sandy Hook v Newtownu asi 100 kilometrů od New Yorku chodí děti ve věku od pěti do deseti let.

Americký prezident Barack Obama vyjádřil rodinám obětí soustrast jménem celého národa. "Naše srdce jsou dnes zlomena," řekl viditelně dojatý Obama, který si během krátkého vystoupení utíral slzy. Většina obětí v Connecticutu byly děti mezi pěti až deseti lety, měly před sebou celý život, uvedl prezident a oznámil, že na všech státních budovách budou vlajky čtyři dny spuštěny na půl žerdi.

Kostely ve městě narychlo zorganizovaly na večer bohoslužby, které by měly lidem pomoci překonat traumatické zážitky. Jak ale říkají místní, bude velice těžké, ne-li nemožné se z tohoto šoku vzpamatovat a ještě někdy věřit v klid a bezpečí.

Původní zprávy hovořily o tom, že útočník zabil svou matku ve škole, kde učila. Pozdější zprávy tuto verzi popřely s tím, že Nancy Lanzaová učitelkou nebyla.

Policie potvrdila, že ve škole střílel jediný útočník. Zdroje AP dále tvrdí, že podezřelý střelec dojel na místo činu v matčině autě. V místě prý byly nalezeny tři zbraně: dvě pistole a puška, uvádí tato agentura.

Rozrušený americký prezident Barack Obama litoval
Rozrušený americký prezident Barack Obama litoval | Foto: Reuters

Lanza byl údajně na střední škole v Newtownu k výborným studentům.

Lanzův o čtyři roky starší bratr Ryan vyšetřovatelům podle AP sdělil, že jeho mladší bratr měl zřejmě psychické problémy. V kontaktu s ním prý nebyl asi od roku 2010

Podle prvních informacích Lanza zabil svého otce Petera, který se s jeho matkou rozvedl v roce 2009, další uváděly jako oběť střelby jeho bratra Ryana. Tyto zprávy se ale ukázaly být rovněž nepravdivými. Proto se původně uvádělo 28 mrtvých.

Mezi mrtvými je také školní psycholog a ředitelka školy, oznámila televize CNN.

Lidé se modlí vestoje i vkleče před přeplněným kostelem v Newtownu. Jejich víra v mír a klid tohoto connecticutského města byla hluboce otřesena.
Lidé se modlí vestoje i vkleče před přeplněným kostelem v Newtownu. Jejich víra v mír a klid tohoto connecticutského města byla hluboce otřesena. | Foto: Reuters

Další okolnosti tragické střelby zatím jsou zatím nejasné. Policie údajně vede vyšetřování také v Hobokenu ve státě New Jersey.

Některá americká média tvrdila, že tam byl údajně nalezen mrtvý otec útočníka, což se nepotvrdilo. Další píší, že v New Jersey se pohřešuje jeho partnerka a jeho přítel.

Policisté: Držte se za ruce a zavřete oči

Útočník vtrhnul do školy ráno, když se děti sešly ve třídách. Byl vyzbrojen dvěma střelnými zbraněmi a měl oblečenu neprůstřelnou vestu, informoval server WABC.

Ke škole přijely ambulance a policejní vozy. Na televizních záběrech spěchají ke škole rodiče dětí, policisté prohledávající střechu a okolí školy.

Rozrušené děti si vyzvedávali u školy rodiče. Chodili si i pro děti v okolních školách.
Rozrušené děti si vyzvedávali u školy rodiče. Chodili si i pro děti v okolních školách. | Foto: Reuters

Svědkové uvádějí, že slyšeli desítky výstřelů. "Přišel policista a řekl nám, ať běžíme ven, a tak jsme to udělali," řekla televizi NBC jedna z žaček.

"Policisté nás odvedli ze školy. Řekli nám, abychom se drželi za ruce a zavřeli oči. Otevřeli jsme je, až když jsme byli venku," řekla listu Hartford Courant devítiletá žačka Vanessa Bajraliuová.

Jiná z dívek uvedla pro NBC Connecticut, že byla zrovna se spolužáky v tělocvičně, když uslyšela sedm hlasitých ran. Ostatní děti začaly plakat a učitelé je zavedli do blízkého kabinetu, popsala.

"Bylo to strašné," vyprávěla Brenda Lebinski, matka holčičky ze třetí třídy. "Všichni byly hysteričtí - rodiče, žáci. Ze školy vycházely zakrvácené děti. Nevím, jestli byly postřelené, ale byly zakrvácené."

Vyučující její dcerky prý "okamžitě zamknul dveře třídy a umístil všechny děti do rohu místnosti".

Plakal i Obama

Prezident Barack Obama byl o tragické střelbě v Newtownu průběžně informován. Když se k ní vyjadřoval na tiskové konferenci v Bílém domě, nedokázal potlačit slzy a musel se několikrát odmlčet.

Podle něj země zažila v posledních pěti letech příliš mnoho takových tragédií. "Tyto děti jsou naše děti. Musíme podniknout smysluplné kroky - bez ohledu na politiku -, abychom předešli takovým událostem," řekl Obama.

Rozrušený americký prezident Barack Obama litoval
Rozrušený americký prezident Barack Obama litoval | Foto: Reuters

Slova soustrasti rodinám obětí již vyjádřily Evropská unie či Velká Británie. Francouzský prezident François Hollande prohlásil, že je zprávami o střelbě zděšen. "Šok" a "hrůzu" nad zprávami o masakru v USA vyjádřila šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová či šéf Evropské komise Juan Barroso.

Jedná se o třetí nejtragičtější incident na škole v dějinách USA.

Policie nařídila všem školám ve městě, aby zavřely brány a nepouštěly nikoho dovnitř ani ven. Newtown má 27 000 obyvatel a je asi 120 kilometrů severovýchodně od New Yorku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy