Ve Fergusonu se opět střílelo. Nejméně dva lidé jsou zraněni

Policisté se při přestřelce schovávali za služební vůz.
Na předměstí St. Louis to opět vře.
To, co v neděli začalo ve Fergusonu jako připomínka roku od smrti černošského mladíka Michaela Browna...
... se změnilo v pouliční válku.
Úřady kvůli napjaté situaci vyhlásily výjimečný stav.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2015 22:33
K incidentu došlo na akci k prvnímu výročí zastřelení černocha Michaela Browna policistou.

Ferguson (USA) - Pietní akce k prvnímu výročí úmrtí černošského mladíka Michaela Browna, jehož před rokem zabil v americkém Fergusonu bělošský policista, se zvrhla v přestřelku.

Podle svědků padlo na předměstí St. Louis kolem dvaceti výstřelů.

Kamera televize CNN zachytila střelbu během natáčení rozhovoru s místním policejním šéfem:

Dva lidé byli zraněni, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Stav jednoho z nich, osmnáctiletého černocha Tyronea Harrise, je kritický. Police ho postřelila poté, co mladík údajně střílel na policisty v jejich voze. Úřady okresu Sant Louis dnes vyhlásily ve Fergusonu výjimečný stav.

Střelba na předměstí St. Louis zazněla ve chvíli, kdy policisté chtěli rozehnat dav demonstrantů, kteří blokovali ulici a začali rozbíjet výlohy. Jak reportéři přímo z místa popsali, na ulici West Florissant Avenue bylo poté vidět ležící tělo a mladá žena křičela, že byl zastřelen její bratr.

Šéf místní policie Jon Belmar dnes na tiskové konferenci uvedl, že těžce zraněný muž byl postřelen poté, co zaútočil na policisty v civilu a ti pak střelbu opětovali. Harris je nyní v péči nemocničních chirurgů. Druhým zraněným je policista, kterého zasáhla do obličeje hozená cihla.

Prokuratura státu Missouri dnes Harrise obvinila ve čtyřech bodech z útoku na bezpečnostní složky kvůli podezření, že střílel na policisty.

4,5 hodiny na ulici

Osmnáctiletý Michael Brown byl loni v srpnu prvním z neozbrojených černochů, které zastřelil bělošský policista. Tento a pak i další případy vyvolaly protesty veřejnosti. Prezident Barack Obama se kvůli nim snaží vybavit co nejvíce policistů kamerami povinně nošenými na těle.

Střílející policista Darren Wilson kvůli Brownově smrti odešel od tamního policejního sboru. Velká porota ho ale neobvinila, což loni v listopadu podnítilo další protesty.

U příležitosti prvního výročí Brownovy smrti se konalo množství vzpomínkových akcí.

V neděli lidé uctili památku mladíka čtyřmi a půl minutami ticha, což mělo symbolizovat zhruba čtyři a půl hodiny, po které tělo zastřeleného Browna leželo uprostřed ulice. Následně byly vypuštěny dvě bílé holubice a ztichlý dav se dal na pochod, aby uctil Browna i ostatní, kteří zemřeli rukou strážců zákona.

Seznam se minulý pátek rozšířil o další jméno, když bělošský policista zastřelil v texaském Arlingtonu neozbrojeného devatenáctiletého černocha Christiana Taylora, připomíná ČTK.

Místo činu.
Místo činu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 minutou

Na pražském letišti odbavili během prvního čtvrtletí 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i cíle cestujících

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy