Strategie dvou válek Obamovi nestačí, chce mít na víc

Roman Gazdík
15. 3. 2009 14:34
Síly Spojených států si vedle Afghánistánu a Iráku chtějí uvolnit ruce i pro další operace
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy každá čtyři léta provádějí revizi své obranné politiky a další připadá právě na rok 2009.

Ve vzduchu se nyní vznáší otázka, zda nepřehodnotit dvacet let starou strategii hovořící o tom, že je možné vést pouze dvě války současně.

Důvodem jsou války v Iráku a v Afghánistánu, které se táhnou již šest let, respektive sedm a půl roku, a znemožňují armádě Spojených států, aby v případě nebezpečí vedla operace i jinde.

Války, které USA od ukončení svého působení ve Vietnamu v roce 1973 vedly, byly bleskové operace, které netrvaly déle než několik měsíců. A to ať už šlo o invazi do Granady v roce 1983, útok na Panamu na Vánoce 1989 či válku v Perském zálivu v roce 1991.

Američtí vojáci během akce v bagdádské čtvrti Sadr City
Američtí vojáci během akce v bagdádské čtvrti Sadr City | Foto: Reuters

Současné války v Afghánistánu a v Iráku však vrátily zpět strašáka Vietnamu, tedy dlouhodobé angažmá velkého počtu vojáků USA v boji proti povstání v zemi, které Američané příliš nerozumějí. Boje v obou státech již trvají déle než americké operace za druhé světové války.

Podle zdrojů deníku New York Times (NYT) obeznámených se současnými debatami v Pentagonu se tak nyní řeší, jakým způsobem připravit americké bojové síly do budoucna jednak na boj proti povstalcům, jednak pro případnou válku s tradičnějšími armádami.

"Musíme dělat mnoho věcí najednou, pokud je naším cílem zůstat posledním garantem mezinárodní bezpečnosti," citoval NYT Thomase Donnellyho z pravicového think tanku American Enterprise Institute. "Hráz proti Číně vyžaduje zcela jiný typ síly, než bojovat s neregulérními skupinami v Afghánistánu, útočit na Irák nebo pomáhat v Africe."

Robert Gates
Robert Gates | Foto: Ondřej Besperát

V interview, které ministr obrany Robert Gates poskytl tento týden americké veřejnoprávní radiostanici NPR, vysvětlil, že strategie dvou simultánních válek počítá s tím, že jedna z nich bude vedena "agresivním způsobem" a po jejím ukončení se nasadí všechny síly na vítězství v té druhé.

"Jednou z kritických otázek pro naše ministerstvo při čtyřleté revizi obranné politiky, která brzy začne, je, zda má tento model v 21. století nějaký smysl," prohlásil.

Američanům se nicméně ruce brzy trochu uvolní. Do konce léta příštího roku má z Iráku odejít nejméně 70 tisíc mužů, dalších až 50 tisíc bude následovat o osmnáct měsíců později.

Ministr Gates o víkendu oznámil, že kvůli práci na nové strategické koncepci a také přípravě armádního rozpočtu nepojede s prezidentem Obamou na slavnostní summit NATO ve Francii a Německu. Nedoprovodí tak Obamu ani do Prahy, kde svou evropskou cestu 5. dubna ukončí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy