Strach z islámu v ulicích i románech. Jsou Drážďany začátek?

Martin Novák Martin Novák
6. 1. 2015 14:45
Evropští vlastenci proti islamizaci Západu. Nový fenomén, který rozděluje nejen Německo.
Demonstrace v Berlíně.
Demonstrace v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín/Paříž – Píše se rok 2022. Ve druhém kole francouzských prezidentských voleb prohrává šéfka Národní fronty Marine Le Penová s kandidátem Muslimského bratrstva Mohammedem Ben Abbesem.

Ten se ujímá mandátu. Ruší demokracii, zavádí mnohoženství a islám jako jediné povolené náboženství.

Fikce? Ano. Xenofoba z okraje společnosti? To nikoliv. Jde o téma nového románu uznávaného spisovatele Michela Houellebecqa, který posbíral nejprestižnější literární ceny a jehož díla byla přeložena do desítek jazyků včetně češtiny.

Podle agentury AFP Houllebecq o své nové knize Podrobení tvrdí, že staví na strachu lidí. Byť neříká přímo, že na strachu z islámu či imigrantů.

Za pravdu jako by mu chtěli dát v sousedním Německu. Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v pondělí dostalo v Drážďanech do ulic osmnáct tisíc lidí na svoji dosud největší demonstraci.

V jiných městech jako Berlín nebo Kolín nad Rýnem byla podstatně nižší účast a naopak tam měli převahu odpůrci hnutí, ale průzkumy ukazují, že vlna nejistoty ohledně toho, jakou roli bude v budoucnosti hrát v Evropě islám, dorazila i do Německa. Nejtolerantnější evropské země.

Časopis Stern napsal, že podle průzkumu podporuje demonstrace proti islamizaci devětadvacet procent Němců. A podle týdeníku Der Spiegel se čtyřiatřicet procent Němců domnívá, že země prochází "islamizací".

Demonstrace v Drážďanech.
Demonstrace v Drážďanech. | Foto: Reuters

Podobně zvýšená ostražitost vůči muslimským přistěhovalcům je patrná například i ve Švédsku, kde protiimigrantská strana Švédští demokraté sílí s každými volbami (letos získali skoro třináct procent hlasů, před čtyřmi lety necelých šest) a kde předloni metropoli Stockholm zaskočily nepokoje na předměstích, obydlených přistěhovalci.

Německá kancléřka Angela Merkelová sice v televizi označila srdce stoupenců hnutí Pegida za "plná nenávisti". Ale připojuje se i část populace, kterou lze těžko označit za extrémně pravicovou, rasistickou nebo neonacistickou.

Hnutí podporuje euroskeptická Aliance pro Německo (AfD) a pochopení pro obavy účastníků demonstrací vyjadřuje i bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU), která v největší spolkové zemi vládne nepřetržitě desítky let.

Ve Francii je hlavním nositelem podezíravosti vůči přistěhovalcům a muslimům Národní fronta. Favorit příštích parlamentních voleb.

Přední francouzský arabista a autor knihy o islámu a Blízkém východu Gilles Kepel před časem řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že polarizaci v Evropě, týkající se islámu, považuje za velmi nebezpečnou.

"Atmosféra v Evropě je velmi špatná. Mnozí lidé se cítí ohroženi nejen přílivem imigrantů z muslimských zemí, ale i jejich vysokou porodností. Mezi oběma stranami je řada nedorozumění. Tento problém, toto napětí by se ale mělo řešit rychle, protože jinak Evropa dost riskuje," uvedl Kepel.

Minimálně v Německu přitom hrají roli zprávy o brutalitě hnutí Islámský stát a o válce v Sýrii. Zakladatel Pegida Lutz Bachmann tvrdí, že k akci ho vyprovokovalo znechucení z násilných potyček německých Kurdů a radikálních islamistů (tzv. salafistů) v německých městech kvůli válce v Sýrii.

Je zřejmě jen otázkou času, kdy se i v Německu stane islám a přistěhovalectví důležitým volebním tématem, které ovlivní výsledek hlasování.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy