V Indii ve vazbě zemřely stovky lidí, tvrdí lidskoprávní aktivisté

ČTK ČTK
19. 12. 2016 12:09
Téměř 600 lidí zemřelo mezi roky 2009 a 2015 v policejní vazbě v Indii. Uvedla to ve své nové zprávě mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW). Současně upozornila, že v daném období nebyl žádný policista shledán vinným ze smrti některého z podezřelých. Indická policie připisuje úmrtí lidí držených ve vazbě nemocem, pokusům o útěk, sebevraždám či nehodám. Údajně se policisté často neřídí pravidly stanovenými pro zatýkání podezřelých a ve vazbě zadržované podrobují mučení, kterému řada zatčených podlehne. To policisté popírají. HRW ve zprávě vyzývá indické úřady, aby dohlédly na nápravu situace a aby policisté podílející se na mučení zadržovaných byli stíháni.
Vězení v Indii
Vězení v Indii | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy