Paříž - Francouzsko-americký satelit Jason 2 odstartoval tento týden z Kalifornie na oběžnou dráhu. Jeho hlavním úkolem je sledovat a "hlídat" stoupající hladinu světových oceánů.
Satelit bude obíhat ve výšce 1 335 kilometrů nad zemským povrchem
Jason 2 má jako první přesně stanovit, kde a jak moc se moře v důsledku klimatických změn mění. Experti vědí, že hladina oceánů stoupá, chtějí ale přesnější data.
Jason přesně změří hladinu
Od roku 1993 údajně úroveň moře stoupla o 0,3 centimetru, což je stejně jako za celé předchozí 20. století.
Jason 2 umožní globální sledování všech oceánů a na základě jeho monitoringu bude možné také předpovídat počasí.
"Tento přístroj nám umožní doplnit a zpřesnit informace o dopadu klimatických změn na oceány," řekl agentuře AFP Lee Lueng-fu, jeden ze členů francouzsko-amerického týmu.
Mise Jasona 2 je společným dílem americké NASA, francouzské agentury pro výzkum atmosféry a oceánů CNES a Evropské organizace pro výzkum meteorologickými satelity (EUMETSAT).
Teplota oceánů stoupá rychleji
Zároveň vychází v odborném časopise Nature analýza amerických a australských vědců, kteří tvrdí, že teplota vody v mořích stoupá rychleji, než se ještě před několika lety předpokládalo.
Podle autorů studie se oceány oteplovaly v posledních čtyřiceti letech o polovinu rychleji ve srovnání s minulostí. Vycházejí z měření teploty v hloubce 700 metrů pod hladinou od roku 1961.
Za touto studií stojí Australské centrum pro výzkum počasí a klimatu.
Vyšší teplota moře má také za následek stoupající hladinu, která ohrožuje malé ostrovy a nízko položené oblasti na pobřeží kontinentů.
Prvním státem, který by podle prognóz mohl zmizet pod hladinou moře, může být někdy ke konci století tichomořské souostroví Kiribati.