Stav britské zdravotnice nakažené ebolou je kritický

ČTK ČTK
3. 1. 2015 17:07
Zdravotnice se vrátila ze Sierra Leone minulý víkend. Léčí se pomocí krevního plazmatu pacienta, který nákazu ebolou přežil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Stav britské zdravotnice, u níž byla v pondělí potvrzena ebola, je kritický. Zhoršil se v posledních dvou dnech, oznámila londýnská nemocnice, v níž pacientka leží.

Pauline Cafferkeyová se o minulém víkendu vrátila ze Sierry Leone do Glasgow a v pondělí u ní test potvrdil přítomnost eboly. Následně testy vyloučily podezření na ebolu u dalších dvou pacientů.

Nemocnice The Royal Free Hospital podle Reuters zdravotnici léčí s pomocí krevního plazmatu od pacienta, jenž nákazu virem přežil, a experimentálního antivirotika.

Devětatřicetiletá Cafferkeyová je prvním člověkem na území Británie, u něhož byla přítomnost viru eboly zjištěna.

Podle bilance Světové zdravotnické organizace si nemoc za loňský rok vyžádala 7989 obětí z celkem více než 20 tisíc nakažených. Nejvíce obětí si nemoc vyžádala v Sieře Leone, Libérii a Guineji. V patnácti případech lidé nemoci podlehli v jiných státech světa - v Nigérii, Mali, USA a Španělsku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy