Srílanská vláda zabila desítky tisíc lidí, tvrdí OSN

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 4. 2011 11:21
Vláda civilisty zabíjela bombami, povstalci je používali jako lidské štíty
Billboard oslavující tažení srílanské armády proti LTTE. Podobizna prezidenta, který dal k zahájení ofenzívy po několikaletém marném úsilí o řešení konfliktu u jednacího stolu příkaz, nemůže chybět.
Billboard oslavující tažení srílanské armády proti LTTE. Podobizna prezidenta, který dal k zahájení ofenzívy po několikaletém marném úsilí o řešení konfliktu u jednacího stolu příkaz, nemůže chybět. | Foto: Reuters

New York - Desetitisíce lidí včetně civilistů zahynuly v roce 2009 při útoku srílanské vlády na povstalce ze skupiny Tygři osvobození tamilského Ílamu.

Zemřely při rozsáhlém bombardování v posledních měsících více než čtvrtstoletí dlouhé občanské války na Srí Lance, stojí v nové zprávě OSN.

Tamilští tygři (LTTE) vedli od roku 1983 proti Colombu válku za vytvoření samostatného tamilského státu na severu a východě ostrova. Konflikt si podle odhadů OSN vyžádal až 100 000 lidských životů, z nichž na 40 000 mohlo být civilistů.

Expertní skupina, která zprávu sestavila a kterou vyšetřováním pověřil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, kritizuje i tamilské povstalce. Ti podle odborníků, jimž během desetiměsíčního šetření nebyl umožněn přístup na Srí Lanku, používali civilisty jako lidské štíty.

Vláda Srí Lanky zprávu OSN odmítla jako nevyváženou a klamnou.

"Srílanská armáda nenese zodpovědnost a srílanská vláda nenese zodpovědnost," řekl BBC vládní mluvčí. "Nikdy jsme neostřelovali a nikdy jsme nebombardovali. Nikdy jsme neútočili na nevinné civilisty. Jsou to křivá obvinění, můžeme to dokázat."

Mladí Tamilové v uprchlickém táboře Menikfam Vanni nedaleko města Chettekulam na severu Srí Lanky. Jedni z mnoha, kteří čekají, až se budou moci začlenit do zbytku společnosti na Srí Lance
Mladí Tamilové v uprchlickém táboře Menikfam Vanni nedaleko města Chettekulam na severu Srí Lanky. Jedni z mnoha, kteří čekají, až se budou moci začlenit do zbytku společnosti na Srí Lance | Foto: Reuters

Ze zprávy expertní skupiny, která má 214 stránek, ale vyplývá, že srílanská armáda v závěrečném období války mezi lednem a květnem 2009 záměrně ostřelovala nemocnice, střediska OSN a lodě mezinárodní humanitární organizace.

Tamilští rebelové prý zase násilím jako lidské štíty drželi statisíce civilistů. Řadu těch, kteří se pokusili o útěk, zastřelili.

OSN ve zprávě kritizuje i své vlastní činitele, kteří prý nevyvíjeli dostatečný tlak na srílanskou vládu a nezveřejňovali informace o vysokém počtu civilních obětí bojů. Vládu Srí Lanky komise také vyzvala k zahájení "skutečného vyšetřování", které by odpovídalo mezinárodním standardům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy