Srí Lanka: Tisíce lidí prchají z armádou obklíčené zóny

Pavel Vondra
20. 4. 2009 12:12
Armáda prorazila bariéru kolem teritoria, kam se stáhli povstalci z LTTE
Tamilští civilisté prchají z oblasti bojů a míří do vládou zřízeného internačního tábora
Tamilští civilisté prchají z oblasti bojů a míří do vládou zřízeného internačního tábora | Foto: Reuters

Colombo - Několik tisíc civilistů dnes uprchlo z tzv. bezpečné zóny na severovýchodě Srí Lanky, kam se před postupující armádní ofenzívou stáhly poslední zbytky bojovníků organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE).

Exodu předcházelo proražení improvizovaných zátarasů, které předtím na hlavní únikové cestě z teritoria o rozloze necelých dvaceti kilometrů čtverečních povstalci zbudovali.

Ohledně přesného počtu lidí, kterým se podařilo přeběhnout za frontovou linii, panují nejasnosti. Armádní mluvčí Udaya Nanayakkara mluvil o pěti tisících, státní deník Daily News o 15 tisících a prezident Mahinda Rajapaksa dokonce o 35 tisících.

"Poslední varování"

Armáda každopádně aktuálního vývoje využila k vystupňování tlaku na povstalce a dala LTTE nové ultimatum:

Tank srílanské armády pálí směrem k předpokládaným pozicím tamilských povstalců u města Mullaitivu
Tank srílanské armády pálí směrem k předpokládaným pozicím tamilských povstalců u města Mullaitivu | Foto: Reuters

"Vyslali jsme (vrchnímu veliteli LTTE Velupillaiovi) Prabhakaranovi a jeho teroristické skupině poslední varování, aby se během příštích 24 hodin počínaje dnešním polednem vzdali," prohlásil podle agentury Reuters mluvčí ministerstva obrany Keheliya Rambukwella.

"Poté přijde vojenská akce. To je ta nejlepší možnost," dodal mluvčí v sídle velení leteckých sil v Colombu, kde armáda novinářům ukázala záběry pořízené nad obklíčenou oblastí průzkumným bezpilotním letadlem.

Byly na nich vidět tisíce lidí shromážděných kolem přijímacích center, jež armáda narychlo zřídila necelý kilometr od bezpečné zóny.

Civilisté (prý) umírají. Ale kdo je zabíjí?

Průběh evakuace narušil podle armády sebevražedný útočník, který se údajně odpálil uprostřed davu. Nejméně 17 civilistů, mezi nimi ženy i děti, při tom podle armádního mluvčího Nanayakkary přišlo o život, dalších dvě stě utrpělo zranění.

Informace tohoto typu je ale prakticky nemožné nezávisle ověřit, protože do oblasti nemají média přístup.

To se týká i čerstvých tvrzení povstalců o tom, že armáda nemilosrdně bombarduje bezpečnou zónu a zabíjí tak desítky civilistů.

Armádní internační tábor pro tamilské uprchlíky
Armádní internační tábor pro tamilské uprchlíky | Foto: Reuters

Na serveru TamilNet, kde se objevují prohlášení LTTE, se píše, že v noci na dnešek byla armádou ostřelována improvizovaná nemocnice v Puthumaaththalanu. Očití svědci prý na místě viděli ležet mrtvé i raněné, zatímco zbytek lékařského personálu musel utéct do bunkru.

Na naléhání mezinárodního společenství srílanská armáda minulý týden na 48 hodin zastavila palbu, odmítla ale klid zbraní prodloužit s odůvodněním, že Tamilští tygři pauzy jen využívají k opevňování svých pozic.

 

Právě se děje

Další zprávy