Srbové v Kosovu si vytvořili svůj vlastní parlament

mih, Reuters
28. 6. 2008 8:00
Kosovští Srbové neuznávají vládu a vytvářejí vlastní úřady
Kostel v srbské části Kosovské Mitrovice
Kostel v srbské části Kosovské Mitrovice | Foto: Ondřej Besperát

Kosovská Mitrovica - Srbská menšina v Kosovu nerespektuje etnickými Albánci vedené úřady a vytváří si své vlastní instituce. Ve městě Kosovská Mitrovica ustanovila svůj vlastní, 43členný parlament.

"Mise OSN a kosovské úřady musejí přijmout realitu. Parlament bude mít důvěryhodnost a legitimitu na základě hlasů dvou třetin Srbů v pokojných a demokratických volbách," prohlásil jeden z vůdců kosovských Srbů Milan Ivanovič.

Obsazení shromáždění vzešlo z výsledků květnových parlamentních a komunálních voleb v Srbsku. Kosovští Srbové i navzdory nesouhlasu kosovských úřadů a OSN hlasovali ve volbách také.

Albánci: Je to nelegální

Kosovský prezident Fatmir Sejdiu snahu Srbů o vytvoření vlastního parlamentu označil za nelegální "pokus destabilizovat Kosovo".

Nový šéf mise OSN v Kosovu, italský diplomat Lamberto Zannier, krok kosovských Srbů zlehčuje: "Jde spíše o místní samosprávné shromáždění. Není nijak akceschopné, má spíše symbolickou roli. Nemyslím, že se tím mnoho změní," řekl.

V březnu došlo v Kosovské Mitrovici k dosud největším nepokojům od únorového vyhlášení nezávislosti Kosova. Srbové útočili na jednotky NATO a OSN.
V březnu došlo v Kosovské Mitrovici k dosud největším nepokojům od únorového vyhlášení nezávislosti Kosova. Srbové útočili na jednotky NATO a OSN. | Foto: Reuters

Srbové však v Kosovu nerespektují ani další vládní úřady - soudy nebo bezpečnostní složky.

Sobotní datum si kosovští Srbové pro ustanovení svého parlamentu nevybrali náhodou - jde o výročí bitvy na Kosově poli v roce 1389, kdy Srbové a jejich spojenci bojovali s Osmany.

Po bitvě, která je opředena řadou mýtů a kterou Srbové považují za národní tragédii, se Srbsko postupně dostalo pod nadvládu Turků.

V sobotu proto budou v Kosovu platit zvýšená bezpečnostní opatření.

OSN se z Kosova stahuje

K zatím poslednímu násilnému incidentu v zemi došlo ve čtvrtek ve východokosovské vsi u města Kamenica, kterou obývají Albánci i Srbové.

Spory se týkají mešity, kterou chtějí Albánci ve vesnici postavit. Srbové a Romové proti tomu demonstrovali. Následovaly strkanice a házení kamenů, při kterém byl jeden člověk zraněn.

V těchto dnech zároveň začíná stahování jednotek OSN z Kosova. V oblastech soudnictví, policie a celní správy je má nahradit evropská mise EULEX.

Srbsko podporované Ruskem však tvrdí, že přítomnost mise EU v Kosovu je nelegální a porušuje rezoluci 1244 Rady bezpečnosti OSN, která Kosovo po náletech na Srbsko v roce 1999 přidělila pod správu jednotek OSN.

Na území Kosova nyní žije asi 100 až 120 tisíc Srbů - velká část z nich v okolí města Kosovská Mitrovica, které je řekou Ibar rozděleno na srbskou a albánskou část.

Většinu z dvou milionů obyvatel Kosova tvoří etničtí Albánci.

Čtěte únorovou reportáž Aktuálně.cz z Kosovské Mitrovice

Albánci vyhlásili v únoru nezávislost na Srbsku, kterou postupně uznalo 43 států včetně většiny západních mocností i Česka.

Srbská vláda opakovaně prohlásila, že nezávislé Kosovo nikdy neuzná. Na její straně stojí především Rusko.

 

Právě se děje

Další zprávy